Manyetik rezonans görüntülemede idiyopatik intrakraniyal hipertansiyon bulguları saptanan papilödemsiz bireylerin oküler özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ocular features of individuals presenting signs of idiopathic intracranial hypertension on magnetic resonance imaging without papilledema
  1. Tez No: 891545
  2. Yazar: FARID ISKANDAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN KIRIK, DOÇ. DR. JÜLİDE CANAN UMURHAN AKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Manyetik rezonans görüntülemede (MRG) idiyopatik intrakraniyal hipertansiyon (İİH) bulguları saptanan ancak gözdibi muayenesinde papilödem saptanmayan hastaların oküler özelliklerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya beyin MRG'de İİH bulguları saptanan ancak oftalmolojik muayenede papilödem saptanmayan (papilödem (-) grup) 50 olgunun 98 gözü, oftalmolojik muayenede papilödem saptanan (papilödem (+) grup) 20 olgunun 39 gözü ve 43 sağlıklı kontrol bireyin 86 gözü dahil edildi. Tüm katılımcılara detaylı oftalmolojik muayene, optik koherens tomografi görüntülemesi yapıldı ve görüntüler üzerinden koroidal parametreler, optik sinir başı değerlendirilmesi ve maküler iç retinal tabakaların hacimsel ölçümleri gerçekleştirildi. Katılımcıların MRG raporlarına göre bulguları not edildi. İki gözde ilişkili verilerin analizine izin vermek ve çift göz yanlılığı ortadan kaldırmak için istatiksel analizde genelleştirilmiş tahmin denklemleri modeli kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the ocular characteristics of patients with findings of idiopathic intracranial hypertension (IIH) on magnetic resonance imaging (MRI) without papilledema on fundus examination. Materials and Methods: The study included 98 eyes of 50 patients with IIH findings on brain MRI without papilledema on ophthalmologic examination (papilledema (-) group), 39 eyes of 20 patients with papilledema on ophthalmologic examination (papilledema (+) group), and 86 eyes of 43 healthy control individuals. All participants realized detailed ophthalmologic examination and optical coherence tomography imaging and choroidal parameters, optic nerve head assessment, and volumetric measurements of macular inner retinal layers were performed based on these images. Findings were noted according to the participants' MRI reports. To allow for the analysis of data from two eyes and eliminate binocular bias, the generalized estimating equations model was used for statistical analysis. Results: There were no differences between the groups in terms of age and gender.