Diş hekimlerinin trigeminal nevralji konusundaki farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of dentists awareness regarding trigeminal neuralgia
  1. Tez No: 891562
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ MEMİŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; diş hekimlerinin trigeminal nevralji (TN) hastalığı konusundaki bilgi ve farkındalıklarının değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın bir diğer amacı, diş hekimlerinin uzmanlık durumlarına ve alanlarına göre TN'nin güncel teşhis ve tedavi yöntemleri hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Katılımcılar tamamen gönüllülük ve gizlilik esasına dayalı olarak katılmıştır. Katılımcılardan demografik bilgiler ve TN hakkında toplam 20 sorudan oluşan 'Diş Hekimlerinin Trigeminal Nevralji Konusundaki Farkındalığının Değerlendirilmesi' isimli anketinin doldurulması istendi. Çalışmada pratisyen diş hekimleri bir grup; uzmanlık yapmakta olan ile uzmanlıklarını tamamlamış diş hekimleri ise uzmanlık alanlarına göre sekiz ayrı grup olmak üzere toplam dokuz grup oluşturuldu. Bütün katılımcıların, uzmanlık durum ve alanlarına göre yaş ve mezuniyet sürelerinin incelenmesi için varyans analiz testi yapıldı. Pratisyen diş hekimleri ve diş hekimliği uzmanlık alanlarında görev yapmakta olan katılımcıların uzmanlık alanlarına göre demografik bilgileri ve TN konusundaki sorulara verilen cevaplarının incelenmesinde ki-kare analiz testi yapıldı. Ki-kare analiz testi sonrasında anlamlı fark tespit edilen grupların belirlenmesinde Bonferroni testi uygulandı. Kritik karar verme düzeyi 0,05 olarak belirlendi. Bulgular: Ankete katılan 657 diş hekiminin 287'sinin (%43,7) erkek ve 370'inin (%56,3) kadın olduğu görüldü. Katılımcıların 355'inin (%53,7) pratisyen diş hekimi olarak çalıştığı, 72'sinin (%11) ağız, diş ve çene cerrahisi alanında, 23'ünün (%3,5) ağız, diş ve çene radyolojisi alanında, 45'inin (%6.8) endodonti alanında, 26'sının (%4) ortodonti alanında, 27'sinin (%4,1) pedodonti alanında, 41'inin (%6,2) periodontoloji alanında, 44'ünün (%6,7) protetik diş tedavisi alanında ve 26'sının (%4) restoratif diş tedavisi alanında görev yaptığı anket verilerinden elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the knowledge and awareness of dentists regarding trigeminal neuralgia (TN). Another aim of this study is to assess the level of knowledge that dentists have about current diagnostic and treatment methods for TN, according to their specialties and fields. Materials and Methods: The participants took part in the study entirely on a voluntary and confidential basis. They were asked to fill out a questionnaire titled“Evaluation of Dentists' Awareness of Trigeminal Neuralgia,”which consisted of 20 questions about TN and demographic information. In the study, general dentists formed one group, while dentists who were specializing or had completed their specialization were divided into eight separate groups according to their specialties, resulting in a total of nine groups. A variance analysis test was conducted to examine the participants' age and graduation duration based on their specialization status and fields. The chi-square analysis test was used to examine the demographic information and responses to TN-related questions of the general dentists and those working in dental specialty fields. The Bonferroni test was applied to identify groups where significant differences were found after the chi-square analysis test. The critical decision-making level was set at 0.05. Results: Among the 657 dentists who participated in the survey, 287 (43.7%) were male, and 370 (56.3%) were female. The survey data revealed that 355 (53.7%) participants were working as general dentists, 72 (11%) in oral and maxillofacial surgery, 23 (3.5%) in oral and maxillofacial radiology, 45 (6.8%) in endodontics, 26 (4%) in orthodontics, 27 (4.1%) in pedodontics, 41 (6.2%) in periodontology, 44 (6.7%) in prosthetic dentistry, and 26 (4%) in restorative dentistry.