Merada hayvanlar üzerinden toplanan kenelerde moleküler yöntemleFrancisella tularensis ve Rickettsia spp. 'nin araştırılması
Molecular detection of Francisella tularensis and Rickettsia spp. in ticks collected on animals in the pasture, Edirne
- Tez No: 891561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DAVARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ektör olan keneler insanlara ve hayvanlara taşıdıkları bakteriyel, viral ve paraziter patojenleri bulaştırabilirler. Bu durum insan ve hayvan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ülkemizde Francisella tularensis ve Rikettsia spp.'nin insanlara bulaşmasında önemli bir rol oynayan kenelerin potansiyel rollerinin ortaya çıkarılmasıdır. Haziran ve Eylül 2023 tarihleri arasında Edirne Keşan köyleri olan Karahisar, Kılıçköy, Kızkapan, Orhaniye, Büyükdoğanca ve İpsala köyleri olan Yapıldak, Koyuntepe, Aliçopehlivan köylerinde merada otlanan ahır hayvanlarının üzerinden toplanan 540 adet kene çalışmaya dahil edildi. Bu keneler havuzlama sistemi kullanılarak 54 farklı gruba ayrıldı. Her grup için DNA ekstraksiyonu yapıldı. Francisella tularensis için tul4 geni, Rickettsia spp. için ompA, gltA, 23 sRNA genlerine bakıldı. Çalışmamızda Francisella tularensis'e ait tul4 geni tespit edilmemiştir. Sonuçlar belirlenen köylerde toplanan kenelerde Francisella tularensis olmadığını göstermektedir. Yapılan analizler sonucunda 54 grupta, Rickettsia spp. için 4 grupta ompA geni, 8 grupta gltA geni geni pozitif bulunmuştur. 23S rRNA geni tespit edilememiştir. Farklı olan 2 gruba sekanslama analizi yaptırılmıştır. Sekanslama dizi analizi sonucunda gltA geni pozitif olan 4 grup Candidatus Rickettsia barbariae olarak, ompA geni için pozitif olan 8 grup Rickettsia massiliae olarak isimlendirilmiştir. Ortak pozitif olan 8, 10, 20, 23 grupları Candidatus Rickettsia barbariae ve Rickettsia massiliae olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışma Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: 2023/18.
Özet (Çeviri)
Ticks, which are vectors, can transmit bacterial, viral and parasitic pathogens to humans and animals. This situation poses a significant threat to human and animal health. The purpose of this study; The aim is to reveal the potential roles of ticks, which play an important role in the transmission of Francisella tularensis and Rickettsia spp. to humans in our country. Between June and September 2023, 540 ticks collected from animals grazing in the pastures in Edirne Keşan villages of Karahisar, Kılıçköy, Kızkapan, Orhaniye, Büyükdoğanca and İpsala villages of Yapıldak, Koyuntepe and Aliçopehlivan were included in the study. These ticks were divided into 54 different groups using a pooling system. DNA extraction was performed for each group. The tul4 gene for Francisella tularensis, Rickettsia spp. ompA, gltA, 23 sRNA genes were examined. In our study, the tul4 gene of Francisella tularensis was not detected. The results show that there is no Francisella tularensis in the ticks collected in the determined villages. As a result of the analysis, Rickettsia spp. was detected in 54 groups. ompA gene was found positive in 4 groups and gltA gene was found positive in 8 groups. The 23S rRNA gene could not be detected. Sequencing analysis was performed in 2 different groups. As a result of sequencing analysis, 4 groups positive for the gltA gene were named Candidatus Rickettsia barbariae, and 8 groups positive for the ompA gene were named Rickettsia massiliae. The common positive groups 8, 10, 20, 23 were named Candidatus Rickettsia barbariae and Rickettsia massiliae. This study was funded by Scientific Research Projects Unit of Trakya University Project number: 2023/18.