İndometazin içeren nanopartiküllerin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Development and in vitro evaluation of indomethacin-loaded nanoparticles
- Tez No: 891566
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İndometazin, Biyofarmasötik Sınıflandırma Sistemi'ne göre Sınıf 2'de yer alan, düşük çözünürlük ve yüksek permeabilite gösteren bir antiinflamatuvar olarak karşımıza çıkmaktadır. Romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu maddenin özellikle mide üzerine olan olumsuz etkileri yaygınca bilinmektedir. Gastrointestinal sistemin yapısı göz önüne alındığında oral kullanımda bağırsağa hedeflenen maddelerin hedef bölgesine ulaşması ve etkin maddenin o bölgede salımı, bir güçlük olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu güçlüğün ortadan kaldırılması ve olası yan etkilerle birlikte etkinin uzatılması adına bu tez çalışmasında Eudragit® polimerleri ve Dynasan® 116 lipidi kullanılarak polimerik nanopartikül ve katı lipit nanopartikül formülasyonları geliştirilmiştir. Geliştirilen bu formülasyonların karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş, in vitro özellikleri belirlenmiş ve sonuç olarak geliştirilen bu formülasyonların bağırsakta etkin madde salımını gerçekleştirdiği ve salım süresini uzattığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Indomethacin, classified as Class 2 in the Biopharmaceutical Classification System, emerges as an anti-inflammatory agent with low solubility and high permeability. Widely used in the treatment of various diseases such as rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis, this substance is well-known for its adverse effects, particularly on the stomach. Considering the structure of the gastrointestinal system, the targeted delivery of orally administered substances to the intestines and the release of the active substance in that region pose a challenge. To overcome this challenge and prolong the effect while mitigating possible side effects, in this thesis study, polymeric nanoparticles and solid lipid nanoparticles were developed using Eudragit® polymers and Dynasan® 116 lipid. Characterization studies of these developed formulations were conducted, their in vitro properties were determined, and ultimately, it was concluded that these developed formulations achieve effective release of the active substance in the intestine and prolong the release duration.