Bel fıtığı hastalığında senkron ve asenkron tedavi edilen hastalardaki durum farklılıkları
Differences in the situation of patients treated synchronous and asynchronously in disease of herniated disease
- Tez No: 891565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Lomber disk hernisine bağlı olarak yapılan McKenzie, William fleksiyon, İzometrik ve Mobilizasyon egzersizleri kullanılarak hazırlanan egzersiz programının senkron ve asenkron tedavi yöntemlerinin hastaların üzerindeki ağrı seviyelerini, fiziksel aktivitelerini ve fonksiyon durumlarını incelemek ve değerlendirmektir. İstanbul Gelişim Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, 2024. Çalışmaya İstanbul ilinde ikamet eden, lomber disk hernisi teşhisi konan 20-78 yaş arası bireyler senkron ve asenkron olarak McKenzie, William Fleksiyon, izometrik ve Mobilizasyon egzersizlerinin asenkron ve senkron olarak tedavi edilen bireyler üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını kıyaslamayı amaçlamaktadır. İstanbul Bağcılar Medilife Hastanesi'nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvuran hastalardan ve kriterlere uyan hastaların tamamlanması ve tedavi süreci ortalama 3 ay boyunca sürdü. Başvuran ve kriterlere uyan 34 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak (n=17) tedavi grubu (senkron) ve (n=17) kontrol grubu (asenkron) olarak 2'ye ayrıldı. İki gruptaki hastalarda bel fıtığı hastalığı egzersiz programı uygulanmıştır. Tedavi grubu için (senkron grup) haftada 3 gün boyunca seanslar halinde hastane ortamında lomber disk hernisi egzersizleri yapılmıştır. Kontrol grubuna ise; egzersizler video olarak ve resimleriyle iletilmiş ve fizyoterapist tarafından gösterilerek yapılmıştır ve yapmaları istenmiştir. Seanslar bu şekilde değerlendirilmiş hastaların öncesi ve sonrası durumları incelenmiştir. Bu yapılan çalışmalar sırasında hastaların tedavi öncesi ve sonrası sonuçları olarak Oswestry skalası, Quebec skalası ve Roland Morris skalasına ilave olarak Sosyo demografik form ile kaydedildi. İki grup içinde William Fleksiyon, McKenzie, İzometrik ve Mobilizasyon egzersizlerinden oluşan egzersiz programı olumlu ve anlamlı yanıt vermiştir. Ancak gruplar içinden senkron olarak tedavi edilen grup tedaviye diğer gruptan daha anlamlı bir yanıt vermiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and evaluate the pain levels, physical activities and functional status of patients with synchronous and asynchronous treatment methods of the exercise program prepared using McKenzie, William flexion, Isometric and Mobilization exercises due to Lumbar disc herniation. Istanbul Gelisim University, Graduate Education Institute, Physiotherapy and Rehabilitation Master's Thesis, Istanbul, 2024. The study aims to compare the effects and results of synchronous and asynchronous McKenzie, William Flexion, isometric and Mobilization exercises on individuals who are treated asynchronously and synchronously, living in Istanbul and diagnosed with lumbar disc herniation. The completion and treatment process of patients who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Department at Istanbul Bağcılar Medilife Hospital and who met the criteria took an average of 3 months.34 patients who applied and met the criteria were included. The patients were randomly divided into (n=17) treatment group (synchronous) and (n=17) control group (asynchronous). An exercise program for herniated disc disease was applied to patients in two groups. For the treatment group (synchronous group), lumbar disc herniation exercises were performed in the hospital environment in sessions 3 days a week. For the control group. The exercises were delivered as videos and pictures, and they were shown and performed by the physiotherapist. The sessions were evaluated in this way, and the before and after conditions of the patients were examined. During these studies, the pre- and post-treatment results of the patients were recorded with the Socio-demographic form in addition to the Oswestry scale, Quebec scale and Roland Morris scale. The exercise program consisting of William Flexion, McKenzie, Isometric and Mobilization exercises was positive and gave a meaningful response. However, among the groups, the group treated synchronously showed a more significant response to the treatment than the other group.