Adaptive finite element methods for partial differential equations
Kısmi diferansiyel denklemler için uyarlanabilir sonlu elemanlar yöntemleri
  1. Tez No: 891584
  2. Yazar: BURHAN ALVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. EDWARD HALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Birçok fiziksel problem kısmı diferansiyel denklemlerle modellenebilir. Fakat, çoğu durumda kısmı diferansiyel denklemlerin kesin sonuçlarını bulmak oldukça zordur. Bu yüzden bu denklemlerin nümerik çözümlerini bulmak oldukça önemlidir. Öte yandan, çözüm ağlarını düzenli olarak geliştiren nümerik yaklaşım metotları gibi nümerik yaklaşımların bilinen genel metotları hesaplama yönünden oldukça pahalıdır. Ayrıca, bu çözümlerin hassaslığı kabul edilebilir değildir. Bu çalışmada, bu yüzden, hesaplama maliyetlerini düşürmek ve daha hassas nümerik çözümler elde etmek için uyarlanabilir sonlu elemanlar yöntemini uygulamayı denedik. Bunu gerçekleştirmek için, APTOFEM yazılım paketi kullanılarak uyarlanabilir çözüm ağı algoritmaları üretildi. Ek olarak, uyarlanabilir sonlu elemanlar metotlarının teorik metotları da bu çalışmaya eklendi.
Özet (Çeviri)
Most of physical phenomena can be modeled by partial differential equations. However, it is extremely hard to find an exact solution of partial differential equations in most cases. Therefore, the derivation of numerical solutions of them is very important. On the other hand, the usual methods in numerical approximation methods such as approximating the numerical solutions by refining solution mesh uniformly have expensive computational costs. Also, the accuracy of the solution is not acceptable. In this study, therefore, we tried to implement adaptive finite element methods to reduce the computational costs and get more accurate numerical solutions. To do this, adaptive mesh refinement algorithms were produced in the software toolkit APTOFEM. In addition, theoretical methods of adaptive finite element methods were included in the study.