Broyler ve hindilerde bakampisilinin oral biyoyararlanımı
Oral bioavailability of bacampicillin in broilers and Turkeys
  1. Tez No: 891585
  2. Yazar: KEREM GÜZELAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ampisilinin (AMP) farmakokinetiği ve biyoyararlanımı, tavuklarda ve hindilerde tek doz intravenöz (i.v.) ve oral uygulamanın ardından belirlendi. Otuz tavuk ve otuz hindiye İV yolla AMP (25 mg/kg) verildi. ve oral uygulamalar ve 25 mg/kg ampisiline eşdeğer oral bakampisilin (BAC) uygulandı. Kan örnekleri ilaç uygulamasından sonraki 0, 0,08, 0,16, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8 ve 12. saatlerde toplandı. Plazma ilaç konsantrasyonları, yüksek performanslı sıvı kromatografi cihazıyla belirlendi. Veriler non-komparmental yöntemle analiz edildi. Ampisilinin ortalama eliminasyon yarı ömrü tavuklarda sırasıyla 1,81 ± 0,18 saat (İV AMP), 3,64 ± 2,07 (oral AMP) ve 5,39 ± 1,54 saat (oral BAK) (P= 0,024) ve hindilerde sırasıyla 2,44± 0,27 saat (i.v.
Özet (Çeviri)
The pharmacokinetics and bioavailability of ampicillin (AMP) were determined in chickens and turkeys after a single intravenous (i.v.), and oral administrations. Thirty chickens and thirty turkeys received AMP (25 mg/kg) by iv. and oral administrations and administered oral bacampicillin (BAC) equivalent to 25 mg/kg of ampicillin. Blood samples were collected at time 0, 0.08, 0.16, 0.25, 0.5, 1, 2, 4, 8, and 12 h after drug administration. Plasma drug concentrations were determined by a validated high‐performance liquid chromatography method. Data were analyzed by noncompartmental methods. The mean elimination half‐life of ampicillin were 1.81 ± 0.18 h (i.v. AMP), 3.64 ± 2.07 (oral AMP), and 5.39 ± 1.54 h (oral BAC) (P= 0.024), respectively in chickens; and 2,44 ± 0,27 h (i.v.