Kütahya Devlet Hastanesi hemşirelik hizmetlerinde toplam kalite yönetimi odaklı sistem tasarımı
Total quality management focused system design in the nursery services at Kütahya State Hospital
- Tez No: 89160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET ^ - ^ k Hızla değişim teknoloji sağlık hizmetlerinde maliyetleri artırmış, hastalar iyi tedavi ve bakım istemiyle şikayetlerini artırmışlardır. 1980'lerden sonra Amerika ve Avrupa hastanelerinde TKY uygulamaları başlamış ve sağlık hizmetlerinde de başarıyla uygulanabileceğini göstermiştir. Ülkemizde ise 1994 yılından sonra Başkent Üniversitesi Hastanesinde, Bayındır Tıp Merkezinde ve Sevgi Hastanesi gibi hastanelerde uygulama olanağı bulmuş ve çalışmalar devam etmiştir TKY felsefesinin sağlık hizmetlerindeki özünü, hasta bakım hizmetlerinin kalitesini artırmak ve sürekli iyileştirmek oluşturmaktadır. Sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin sürekli artmasına rağmen, sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilmesi toplumun büyük bir kesimince beklenmektedir. Verilerden sağlanan bilgilerin kullanılarak, sağlık hizmetlerinde uygulanması, TKY çalışmalarını başarıya ulaştıracaktır. Çalışanların tatmini için hasta tatmini sağlayabilmek için, hastanenin ileri teknoloji cihaz ve malzemeler ile donatılmış olması hızlı ve güvenilir hizmet vermesi gerekmektedir. TKY ile iç ve dış müşteri memnuniyeti gerçekleştirilecek, hizmet kalitesi yükselecektir. Bütün bu hususları göz önüne alarak Kütahya Devlet Hastanesi Hemşirelik Hizmetlerinde hizmet kalitesini artıracak, iç ve dış müşteri tatminini yükseltecek bir TKY Sistem tasarımı önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapidly changing technology has increased cost of health service, and patients have increased their demands for better treatment and care. After 1980s TQM applications started in the hospitar in USA and Europe. Amplications in health service were succesfull in our country after 1994 it started in hospitals like Başkent University Hospital, Bayındır Medical Center and: Sevgi Hospital. Philosopy of TQM is to increase the quality of health service, patients care and treatment and to continve this. Although! the cost of health- service has-been increasing, more efficient and"betfier health services are expected by a majority of the people. Efficient use of the collected data for health services will ensure success of TQM. To please the hospital personner and patients, hospitals must be equiped with the latest technology and must have rapid and reliable services. TKY will ensure pleasure- of the- clients / patients and increase the quality of the services. By taking into consideration the above, a TQM projeet has been planned improved to increase the service quality of Kütahya Goverment Hospital nursing services and pleasure of the patients.