Türk ilaç sektörünün yapısal analizi
- Tez No: 89161
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
IV ÖZET Dünyadaki gelişen tüm olayların odak noktasında insan yer almaktadır. Ve her olay insan üzerine dayandırmaktadır. Konu insan üzerine geliştirilince, insan yaşamı dolayısıyla, insan sağlığı ön plana geçmektedir, insan sağlığının korunması ve tedavisinde ilaç en önemli rolü oynamaktadır. İlaç endüstrisi sürekli gelişen ve büyüyen bir sektör olması nedeniyle tezimin konusu olarak ilaç sektörünü seçmiş bulunmaktayım. Şu anki yapısı, süratli gelişmesi istihdam olanakları, Türk halkına ve Türk ekonomisine sağladığı yararlar ve ileride sağlayacağı yararlar, süratle gelişen teknolojisi ve yatırımlar açısından ilaç sektörü diğer sektörlerden ayrılmaktadır. Dünyanın dev ilaç firmalarının son yıllarda süratle Türk ilaç piyasasına girip yerleşmeleri kıyasıya bir mücadelenin de cereyan etmesine neden olmuştur. Türk ilaç sektöründeki büyük pastadan pay alabilmek için verilen uğraş, yerli ilaç firmalarının da kendilerine çeki düzen vermelerine, kaliteli ve özellikli preparatlar çıkarma çabalarına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı ilaç sanayiini tüm yönleriyle tanıma imkanı sağlama gayesini gütmektedir. Bu gaye için takip edilen yöntem önce tanıma.sonra tanıtma ve daha sonra da yorumlama sıralarını takip etmektedir. Çalışmanın bir amacıda tıp ilminin bir parçası olan tedavinin temininde ilâcın çok önemli fonksiyonu nedeniyle ilime katkısını ortaya koymaktır. Keza rekabet ve piyasa koşullarının açıklanması ile, iktisat ilmine katkısı da bir gerçektir. Konunun ortaya konması, genişletilmesi ve sonuca gidilmesi içinde her türlü kaynaktan istifade cihetine gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Propefly the humanbeings takes the focalpaint in this development world and every development uppers on the basis of humanbeings. People subject of develop, be cause of people life, projectof people health, medical treatment have a role in the people health. Reason of that I choose my thesis, medical sector. Because sector of medicine industry almostly coming biger and biger. Now constraction of tecnology investment angle speedy developing employments. Which helps providing benefits to the Turkish people and Turkish economy. And medicine sector is different than other sectors. Reason of giant medicine firms last year speadly had passed through the Turkish medicine market, which make a reason mercilessly struggle. Turkish medicine sector must have to occupation from this big pleart which force the national giant medicine firms to incrase preparation, quality and specification. Main aim of this work is to increase the whole direction of medicine industry to provide to possibility of acknowledge. Before following to this aim first, recognition, after introduce after that must follow explanation. Science assistance middlepart, medical science is piece of assurance treatment reason of medicine most important function. It is truth to put subject in the mainway and to have result and spread. Must take every kind of profiting fauntain head. T|l yTl'-'PCY «Vim's“”,- inn,,,, BMÜIâiTMYOi fun