Ambulans iç dizaynı ve envanterindeki değişimin sağlık çalışanlarının memnuniyetine, iş performansına ve iş güvenliği algılarına etkisinin incelenmesi: Adıyaman ili örneği
Investigation of the effect of change in ambulance interior design and inventory on healthcare workers' satisfaction, work performance and occupational safety perceptions: Adıyaman province example
- Tez No: 891607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Healthcare Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ambulans tasarımı ve ekipmanları, ambulans çalışanlarının görevlerini yerine getirme sürecini etkilemektedir. Bu kapsamda uygun olmayan ambulans tasarımları ve ekipmanları çalışanların etkili ve verimli hasta bakımı, nakli ve tedavi sağlama kapasitesini olumsuz edebilir ve çalışan sağlığı açısından risk oluşturan durumlara sebep olabilir. İş ortamının uygunsuzluğu ya da yetersizliği çalışanların iş performansını ve memnuniyetini etkilediği gibi güvenlikleri ve sağlıkları açısından da sorunlara neden olmaktadır. Bu kapsamda bu çalışmada, ambulans iç dizaynı ve envanterindeki değişimlerin sağlık çalışanlarının iş memnuniyetine, iş performansına ve iş güvenliği algılarına etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışma Adıyaman ilinde hizmet veren acil sağlık hizmetleri istasyonlarında aktif görev yapan 328 sağlık çalışanından Kasım 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama formu; sosyodemografik özelliklere ilişkin sorular, İş Memnuniyet Ölçeği, İş Performans Ölçeği, İş Güvenliği Ölçeği ve Acil Yardım Ambulanslarının Ergonomik Açıdan Değerlendirme Envanteri kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde sağlık çalışanlarının envanter alt boyutlardan sedye ve stabilizasyon ekipmanları algısı (3,84±0,88) ile tıbbi cihaz ve araç gereç algısı (3,84±0,89) yüksek düzeydedir. Ambulans iç dizayn ve envanterindeki değişim ile iş performans düzeyi ve iş güvenliği algısı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmaya katılan çalışanların cinsiyet durumlarına göre sedye stabilizasyon ekipman algısı ile tıbbi cihaz ve araç gereç algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ambulans iç dizaynındaki teknolojik ve ergonomik iyileştirmelerde, sağlık çalışanlarının aktif katılımını sağlamak ve geri bildirimlerini almak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ambulance design and equipment affect the process of ambulance workers performing their duties. In this context, inappropriate ambulance designs and equipment may negatively affect the employees' capacity to provide effective and efficient patient care, transportation and treatment, and may cause situations that pose a risk to employee health. Inadequacy or inadequacy of the work environment affects the job performance and satisfaction of employees, as well as causing problems in terms of their safety and health. In this context, this study aims to investigate the effects of changes in ambulance interior design and inventory on the job satisfaction, job performance and job safety perceptions of healthcare workers. This study aimed to determine whether changes in ambulance interior design mediate healthcare workers' satisfaction, job performance, and job safety perceptions. A descriptive and cross-sectional study was conducted among 328 healthcare workers actively serving in emergency health service stations in Adıyaman province between November 2023 and December 2023. The data collection form included questions on sociodemographic characteristics, Job Satisfaction, Job Performance, Job Safety, and the Emergency Ambulance Ergonomics Evaluation Inventory. The analysis revealed that healthcare workers perceived sub-dimensions of the inventory related to stretcher and stabilization equipment (3.84±0.88) and medical devices and equipment (3.84±0.89) at a high level. A statistically significant positive relationship was found between changes in ambulance interior design and inventory and levels of job performance and job safety perception. Significant statistical differences were also observed in perception of stretcher stabilization equipment and medical devices and equipment based on the gender of the participants. It is recommended to ensure active participation of healthcare workers and gather their feedback in technological and ergonomic improvements in ambulance interior design.