R programlama dili ile madencilik ve taş ocakçılığı verilerinin istatistik analizi
Statistical analysis of mining and quarry data with R programming language
  1. Tez No: 891611
  2. Yazar: ESRA KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, 2015-2023 yılları arasındaki Türkiye geneli Madencilik ve Taşocakçılık endeks ve değişim oranları verileri kullanılarak, R programlama dili ile Madencilik ve Taşocakçılık endeks ve değişim oranı verilerinin istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. R programlama içerisine aktif edilen kütüphaneler ve versiyonları;“rcmdr”kütüphane 2.9-2 versiyon,“rcmdrmisc”kütüphane 2.9-1 versiyon,“corrplot”kütüphane 0.92 versiyon,“plyr”kütüphane 1.8.9 versiyon,“dplyr”kütüphane 1.1.4 versiyon,“transformr”kütüphane 1.0 versiyon,“gganimate”kütüphane 1.0.8 versiyon,“ggplot2”kütüphane 3.4.4 versiyon,“data.table”kütüphane 1.14.10 versiyon,“sp”kütüphane 2.1-2 versiyon,“sf”kütüphane 1.0-15 versiyon kütüphaneleri kullanılmıştır. Bu kapsamda; Madencilik ve Taş Ocakçılığı, R programlama dili,“ggplot2”,“gganimate”,“dplyr”,“ggplot2”,“tidyr”,“caret”,“lubridate”,“stringr”kütüphaneleri tanımsal şekli ile öncelikli olarak ele alınmıştır. R programlama dili için kullanılmak üzere gerekli olan veriler TÜİK web sayfasında incelenmiştir. Türkiye bölgesinde, Madencilik ve Taşocakçılığı 2015-2023 tarihleri arasında endeks oranlarının; Mevsim ve Takvim etkisinden arındırılmamış, Takvim etkisinden arındırılmış, Mevsim ve Takvim etkisinden arındırılmış şekilde 3 başlık altında verilerin ortalama, standart sapma, medyan, varyans, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada sonuç olarak, Türkiye bölgesinde Madencilik ve Taşocakçılığı 2015-2023 tarihleri arasında endeks oranlarının İstatistiksel hesaplamalar doğrultusunda , verilerin daha kolay analizini, anlaşılabilir olmasını, verilerin etkin kullanımını, özetlenebilir olmasını, daha net ve kısa sürede yorumlanabilmesini, seneler arası kıyaslama yapılabilmesi, hesaplamalara daha hızlı ulaşabilme, hesaplamaların kesin ve doğru sonuca varılması, verilerin hatasız hesaplanması, analizlerin hızlandırılması, hesaplama ve analizlerde zaman kazanma, net ve okunabilir veriye ulaşabilmek için günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte R programlama dili ile Madencilik ve Taşocakçılık istatistiksel analiz literatüre farklı bir bakış açısı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, statistical analyses of Mining and Quarrying index and change rate data were carried out with R programming language by using Turkey-wide Mining and Quarrying index and change rate data between 2015-2023. The libraries and versions activated in R programming; 'rcmdr' library 2.9-2 version, 'rcmdrmisc' library 2.9-1 version, 'corrplot' library 0.92 version, 'plyr' library 1.8.9 version, 'dplyr' library 1.1. 4 version, 'transformr' library 1.0 version, 'gganimate' library 1.0.8 version, 'ggplot2' library 3.4.4 version, 'data.table' library 1.14.10 version, 'sp' library 2.1-2 version, 'sf' library 1.0-15 version. In this context; Mining and Quarrying, R programming language, 'ggplot2', 'gganimate', 'dplyr', 'ggplot2', 'tidyr', 'caret', 'lubridate', 'stringr' libraries have been considered primarily in their definitional form. The data required to be used for the R programming language were analysed on the web page of TurkStat. Mean, standard deviation, median, variance, correlation and regression analyses of the index ratios of Mining and Quarrying in Turkey between 2015-2023 were carried out under 3 headings as unadjusted for seasonal and calendar effects, adjusted for calendar effects, adjusted for seasonal and calendar effects. As a result of this study, in line with the statistical calculations of the index ratios of Mining and Quarrying in the region of Turkey between 2015-2023, easier analysis of the data, understandability, effective use of data, summarisation, interpretation in a clearer and shorter time, comparison between years, faster access to calculations, It aims to provide a different perspective to the Mining and Quarrying statistical analysis literature with the R programming language with the development of today's technology in order to reach precise and accurate results of calculations, error-free calculation of data, acceleration of analyses, saving time in calculations and analyses, clear and readable data.