Pricing behavior in a dynamic duopoly: An experimental study
Dinamik duopol piyasasında fiyatlama davranışı: Deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 891610
  2. Yazar: NEJAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, Maskin ve Tirole (1988b) tarafından önerilen iki fiyat dengesini deneysel olarak incelemektedir: tekelci fiyatlandırma yoluyla zımni gizli anlaşma (dirsekli talep dengesi) ve Edgeworth döngüsü. Maskin ve Tirole (1988b) çalışmasını tam olarak takip eden, deneklerin fiyat seviyesine sıralı olarak karar verdikleri bir duopol laboratuvar deneyi tasarlanmıştır. Deney parametreleri olarak başlangıç fiyatı ve iskonto oranı seçilmiştir ve üç farklı uygulama yapılmıştır. Sıfır hipotezi olarak dirsekli talep dengesi test edilmiş ve deneyden elde edilen fiyat kararları sonucunda reddedilmiştir. Ayrıca, Edgeworth döngüsünün elde edilen fiyat verilerinde tam anlamıyla belirgin olmadığını gözlemliyoruz. Sonuçlar, deneklerin çoğunlukla rakiplerini alt etmek için fiyatları düşürmeyi tercih ettikleri miyopik bir davranış biçimini göstermektedir. Ayrıca, neredeyse tüm uygulamalarda düşük markup dengesine yakınsamanın yaygın olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle, katılımcılar öncelikli olarak miyopik bir Bertrand stratejisini takip edip marjinal maliyetin üstünde düşük markup dengesi sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis experimentally explores the two pricing equilibria proposed by Maskin and Tirole (1988b): monopoly pricing via tacit collusion (kinked demand equilibrium) and the Edgeworth cycle. We designed a laboratory experiment, precisely following Maskin and Tirole (1988b), involving an alternating-move duopoly game in which subjects decide on the price level. Three treatments are conducted, differing in initial price and discount rate as the experiment parameters. Kinked demand equilibrium is tested as the null hypothesis and is rejected by price responses collected from the experiment. We also observe that the Edgeworth cycle is not prominent in the data to its fullest extent. The results reveal myopic pricing behavior, with subjects predominantly lowering prices to undercut rivals. Furthermore, convergence to the low markup equilibrium is common in almost all treatments. Therefore, participants primarily follow a myopic Bertrand strategy, resulting in a low markup equilibrium over the marginal cost.