Yükseköğretim kurumlarında uluslararası öğrenci kazanımı sırasında marka algısının değerlendirilmesi- bir vakıf üniversitesi örneği
Evaluation of brand perception during international students' acquisition in higher education institutions - a foundation university example
  1. Tez No: 891612
  2. Yazar: HİLAL EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİM AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, uluslararası öğrencilerin üniversite tercihleri sırasında marka algısının oluşumu, etkisi ve önemi gibi konuları bir üniversite örneği üzerinden incelenmesidir. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda uluslararası öğrenciler için ve marka algısının ölçümlenmesine dair çalışmalar bulunsa da uluslararası öğrenci kazanımı sırasında marka algısının değerlendirilmesi üzerine kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, bu alandaki boşluğu doldurmayı ve gelecekte yapılacak araştırmalar için kaynak olması hedeflenmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu; bir vakıf üniversitesinde 1. sınıfta eğitim gören 6 kadın, 6 erkek toplamda 12 farklı uyruklu uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Nitel araştırmada en sık kullanılan yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu aracılığı ile 12 uluslararası öğrenciyle mülakat yapılmıştır. Görüşmeler, her katılımcı ile birebir ve yüz yüze olmuştur. Araştırmanın verileri, öncelikli olarak dokümante edilerek temizlenmiş ve Microsoft Word uygulamasına aktarılmıştır. Daha sonra Maxqda 2020 Pro programına her bir Word dosyası bir belge olarak aktarılarak metinlerin tematik analiz sürecine başlanmıştır. Nitel bir yöntemle gerçekleştirilen bu araştırmada, uluslararası öğrencilerin üniversiteyi tercih ederken ki ana nedenleri arasında; eğitim kalitesi, modern eğitim yaklaşımı, kişisel tavsiyeler ve üniversite algısı yer almıştır. Üniversite algısı ve imajı açısından değerlendirildiğinde; üniversitenin imajı, itibarı ve tanınırlığı, kampüs ve sosyal yaşam açısından değerlendirildiğinde; kampüs imkanları ve öğrenci toplulukları ve sosyal entegrasyon, eğitim süreci ve deneyimler açısından değerlendirildiğinde; eğitim programları ve içerik, öğrenci destek hizmetleri açısından değerlendirildiğinde; Uluslararası Ofis ve yardımı, kampüs içi destek hizmetleri ve akademik destek ön plana çıkmıştır. Dil problemleri, sosyal ve kültürel uyum, akademik zorluklar ve yönetim ve lojistik problemler ise öğrencilerin karşılaştığı başlıca sorunlar arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It examines the formation of brand perception in international students' university preferences and the impact and importance of this brand perception on students' preferences through an university example. As a result of the literature review, although there were studies on measuring brand perception for international students, no comprehensive study was found on the evaluation of brand perception during international student gain. This study aims to fill the gap in this field and serve as a resource for future research. The study group of the research; The sample consists of 12 international students of different nationalities, 6 females and 6 males, studying in the first year at a foundation university. 12 international students were interviewed using an interview form consisting of semi-structured questions which is the most frequently used in qualitative research. Interviews were conducted one-on-one and face to face with each participant.The data of the research were first cleaned through documentation and than transferred to Microsoft Word application. Then, each Word file was transferred to the Maxqda 2020 Pro program as a document and the thematic analysis process of the texts began. In this research conducted with qualitative method, the reasons why international students choose a university include quality of education, contemporary education approach, personal recommendations and university perception. When evaluated in terms of university perception and image; When evaluated in terms of university's image, reputation and recognition, campus and social life;When evaluated in terms of campus facilities, student communities and social integration, educational process and experiences; When evaluated in terms of educational programs and content and student support services; The International Office and their assistance, on-campus support services and academic support have come to the fore. Language problems, social and cultural adaptation, academic difficulties, and management and logistics problems were among the main problems faced by students.