Küresel güç ilişkileri bağlamında Doğu Türkistan problemi
The East Turkestan issue in the context of global power relations
- Tez No: 891622
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, küresel güç ilişkilerinin Doğu Türkistan sorununu nasıl araçsallaştırdığına dair bir inceleme sunmaktadır. Çin, Rusya, ABD ve Hindistan gibi büyük güçlerin, bölgedeki insan hakları ihlallerine yönelik tutumları, yalnızca kendi stratejik çıkarları doğrultusunda şekillenmekte olup, uluslararası siyasetin bu soruna olan etkisini derinleştirmektedir. Çalışmada, bu devletlerin bölgesel hakimiyet mücadelelerinin, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini nasıl gölgede bıraktığını ve bu durumun küresel siyaset üzerindeki yansımaları ele alınmıştır. Bu çalışma, uluslararası politik dinamiklerin bir bölge sorununu nasıl daha karmaşık hale getirdiğini anlamaya yönelik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti ekseninde günümüzde Doğu Türkistan bölge sorununun küresel devletlerce araçsallaştırılıp araçsallaştırılmadığı incelenerek Rusya, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri açısından ele alınmıştır. Bu devletlerin soruna yönelik hassasiyetlerinin olup olmadığı araştırılarak bu çalışmada sunulmuş, sorunun nasıl ele alındığı ve uygulanan yaptırımlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of how global power relations have instrumentalized the East Turkestan issue. The attitudes of major powers such as China, Russia, the United States, and India toward human rights violations in the region are shaped solely by their strategic interests, thereby deepening the impact of international politics on this issue. The study examines how these states' struggles for regional dominance have overshadowed human rights violations in East Turkestan and explores the implications of this situation on global politics. This research aims to contribute to the understanding of how international political dynamics complicate a regional issue. Focusing on the People's Republic of China, the study investigates whether the East Turkestan regional issue is being instrumentalized by global powers, with a particular emphasis on Russia, India, and the United States. By examining whether these states exhibit any sensitivity toward the issue, the study attempts to explain how the problem is addressed and the nature of the sanctions imposed.