Anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davası
Annulment of general assembly resolution of a joint stock company
  1. Tez No: 891623
  2. Yazar: YUSUF ENES BAŞÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE DIRENİSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Anonim şirketin iki zorunlu organı bulunmaktadır. Bunlar yönetim kurulu ve genel kuruldur. Yönetim kurulu tüzel kişiliğin yönetim ve temsili ile ilgilenen zorunlu organıdır. Genel kurul ise, anonim şirketin karar alma organıdır. Anonim şirket kararlarını, genel kurul toplantıları aracılığıyla alır. Bu toplantıların sağlıklı bir şekilde alınabilmesi için belirli esas ve şekil şartlarına uyulmalıdır. Şartlara aykırılıkların var olması halinde kanun koyucu bu aykırılıklara bazı yaptırımlar bağlamıştır. Bu yaptırımlardan biri iptal edilebilirliktir. Bir genel kurul toplantısı iptal edilebilir nitelikte ise genel kurul kararlarının iptali davasına konu olabilir. Çalışmanın konusu anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davasıdır. Bu çalışma iptal davasının detaylıca incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç ana bölüm üzerine yazılmıştır. İlk bölümde genel kurul kararları ve geçersizlik halleri incelenmiştir. İkinci bölümde genel kurul kararlarının iptali davasındaki yargılama usullerine yer verilmiştir. Son bölümde ise, iptal davasını sonucunda verilen hüküm ve hükmün etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın konusu medeni usul hukuku eksenlidir. Ancak konu bütünlüğü sağlamak ve usuli konulardaki anlatımı güçlendirmek amacıyla maddi hukuka yönelik açıklamalara da yer verilmiştir. Bu çalışmada öğretide var olan görüş ayrılıklarına ve yargı kararlarına detaylı olarak yer verilmiştir. Aynı zamanda hem maddi hem de usul hukuku bakımından birçok eserden yararlanılmış ve atıflandırılmıştır. Anlatımı kolaylaştırma amacıyla alt başlıklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A joint stock company has two compulsory organs. These are the board of directors and the general assembly. The board of directors is the compulsory body that deals with the management and representation of the legal entity. The general assembly is the decision-making body of the joint stock company. The joint stock company takes its decisions through general assembly meetings. In order for these meetings to be held in a healthy manner, certain essential and formal conditions must be complied with. In case of violations of these conditions, the legislator has imposed certain sanctions on these violations. One of these sanctions is cancelability. If a general assembly meeting is annulable, it may be subject to a lawsuit for annulment of general assembly resolutions. The subject of this study is the action for annulment of general assembly resolutions of joint stock companies. This study aims to examine the annulment action in detail. The study is written on three main sections. In the first part, general assembly resolutions and their invalidity are analyzed. In the second part, the judicial procedures in the action for annulment of the general assembly resolutions are analyzed. The last part focuses on the judgment rendered as a result of the annulment action and the effects of the judgment. The subject of the study is based on civil procedural law. However, in order to ensure the integrity of the subject and to strengthen the narrative on procedural issues, explanations on substantive law are also included. In this study, the differences of opinion in the doctrine and judicial decisions are included in detail. At the same time, many works have been utilized and cited in terms of both substantive and procedural law. Subheadings have been used in order to facilitate the narration.