Parakende satış işletmelerinde stok kontrolünün yeniden yapılandırılması ve bir model önerisi
Restructuring of inventory control at retail marketing corporations and a model proposal
- Tez No: 89163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
HI ÖZET Türkiye'de muhasebe anlayışı ticari muhasebe değil, vergi muhasebesi ağırlıklıdır. Muhasebe, ağırlıklı olarak işletmeler arası ya da işletmelerle kişiler arasındaki ticari ilişkileri ve haklan belirlemek için değil, vergi sorunlarının çözümü için kullanılan bir sistem olarak gelişmiştir. Ancak muhasebe sisteminin içeriği yasalarla belirlenmiş olmasına karşın, uygulama açısından esnek bir yapıya sahiptir. Türkiye ekonomisinde son onbeş yirmi yıldır başlayan serbestleşme çabalan sırasında, 1970'lerde görülmeye başlayan enflasyon artık birlikte yaşanır ve kanıksanır bir duruma gelmiştir. Oluşan yeni ekonomik düzen enflasyona dayalıdır. Yaygın kullanıma açılan tüketici kredileri, serbest dış alım ve seçim ekonomileri nedeniyle yaşanan gelir artışları sürekli olarak tüketimi artırıcı etki yapmıştır. Bunlar olur iken gelir dengesi bozulmuş, gerçek gelir azalması ve tüketim çılgınlığı birlikte yaşanmıştır. Dış ticaret dengesinin sağlanabilmesi ve iç yatırımlara fon sağlanabilmesi için, dış sermayeye kolaylıklar sağlanmıştır. Son on üç yıldır yabancı sermaye girişi artmıştır. Yapılan yatırımlar önceden yaygın olmayan tüketim ürünleri üretimi ve self servis satış işlemleri konusunda da olmuştur. Stok kontrolü; işletme içerisindeki ticari malların hareketlerine müdahale edebilme gücüne denir. Perakende satış işletmelerinde, ürün sayısının çokluğu ve devir hızlarının yüksekliği, işletme yöneticilerinin bu gücünü kısıtlamaktadır. Perakende satış işletmeleri satılan ürüne göre mağaza ve market olarak adlandırılmakta; bu iki işletme türü pazarlama stratejisi, alacak yönetimi, borç yönetimi ve ürün devir hızlarına göre de farklılık göstermektedir. Perakende satış işletmeleri, finansal açıdan ticari işletmelere benzemekle birlikte çok daha yoğun olan ürün akışı ve ürün çokluğu finansal yapılarını farklı kılmaktadır. Geleneksel finansal analiz yöntemleri, bu işletmelerin özellikleri düşünülmediği zaman yanlış kararlara yol açacaktır. Ekonomik düzen enflasyona yatkın olduğu için, işletmeler finansal yapılarını enflasyona dayanıklı yapmak zorundadır. Perakende satış işletmeleri türlerine göre enflasyondan farklı derecelerde etkilenmekle birlikte genelde enflasyondan karlı çıkabilmektedirler. Bu ürün devir hızının yüksek ve para girişininIV düzenli olması sayesindedir. Özellikle peşin çalışılan işletmelerde borç yönetiminin iyileştirilmesi sayesinde finans sorunları daha kolay aşılmaktadır. Perakende satış işletmelerinin KDV ve stok hesabı olmak üzere iki ana muhasebe işlemi vardır. Bunlar yoğun işlem akışından ötürü, otomasyon içinde bu işletmelere özgü yöntemlerle çözülmelidir. Ekonomik düzen enflasyona yatkın olduğu için, işletmeler türlerine göre enflasyondan farklı derecelerde etkilenmekle birlikte genelde enflasyon ortamından kârlı çıkabilmektedirler. Bunun sağlanabilmesi için enflasyon altında finansal yapının ayrıca incelenmesi gereklidir., l?E"SEKPSİf T!I «« 'mKİİMâNTASYON 1EİÜES
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The accounting system in Türkiye depends on the tax accounting more than commercial accounting. Accounting hasn't developed to determine commercial relations between people and enterprises. It has developed to use a system which finds solutions to tax problem. Although the content of accounting system is determined according to laws, it is not in a flexible structure for applying. During the Turkish liberalism efforts recent years the inflation which began in 1970's was a part of life. The new economical system depends on inflation. Because of consumer credits, free importing and selection economy the increase of incomes made the consumption more. While these things happen the decrease of income balance broke down and the decrease of real income and consumption craziness began. To balance the external trade and to provide fund to internal investments some facilities were made. The range of foreigner capital has increased in 13 years. The investments were about the production of consumption products and self service marketing enterprises. Stock control; The power of interference goods movements of commercial goods in an enterprise is called stock control. In retail selling enterprise the high number of products and the high speed of period restricts this power of enterprise managers. According to retail marketing enterprises, it is named grocery and large store.; marketing strategy of two kinds of enterprise; It differs according to credit managing, debt managing and product speed. Retail marketing enterprises are similar with commercial enterprises financially and the product majority make the financial structures different. When the properties of these products aren't thought the traditional financial analyze, processes will give wrong decisions. Since the economical order depends on inflation, operations must make their financial structure depend on the inflation. According to retail marketing enterprises, because of being effected from inflation in different degrees, they are profitable from inflation. This is, because of the high money entering of the product. Especially, the enterprises whichVI work in cash system, financial problems are solved easily by making the dept management better. Retail marketing operations are divided into tax (KDV) and stock counting which are the basic accounting systems. These must be solved by the methods of enterprise. Since the economical order depends on the inflation, the enterprises can be profitable from inflation situation, according to different degrees. For providing this, financial structure must be defined under the examined inflation