İnşaat proje yönetiminde bilgisayar teknolojisinin uygulama olanakları ve bir uygulama
Application areas of computer technology in construction project management and an application
- Tez No: 89162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ill ÖZET Zaman içinde kaydedilen gelişmeler, insan gereksinimlerinin niteliksel ve niceliksel boyutlarını değiştirmiştir. İnsan gereksinimlerinin değişimi ile birlikte, inşaat projeleri de her geçen gün büyümektedir. Gereksinimlerin artması ve projelerin büyümesi, inşaat projelerinin karmaşık bir hal almasına neden olmuştur. Bu da, inşaat proje yönetiminin karşısına bir sorun olarak çıkmaktadır. Sorunun çözümü için; bütün sektörlerde olduğu gibi, inşaat proje yönetiminde de bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, günümüzde, bilgisayar destekli inşaat proje yönetimindeki tekniklerin, gelişmelerin ve değer yargılarının incelenmesi ve bu gelişim doğrultusunda gelecekte ulaşılacak değer yargılarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Zaman, maliyet ve kalite inşaat proje yönetiminin başarısını belirleyen üç önemli faktördür. Geçmişte inşaat proje yöneticileri; kaliteyi ön planda tutarak, zaman ve emeklerini inşaat uygulamalarına harcamaktaydılar. Fakat günümüzde maliyet ve zaman faktörleri ön plana çıkmaktadır. Günümüzde inşaat proje yönetimi, maliyetlerin azaltılmasını amaçlayan ve zamanın maddi değerini dikkate alan bilgi sistemlerini yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Bilgi sistemlerinin en önemli aracı bilgisayarlardır. İnşaat proje yönetiminde, bilgisayarlar maliyet tahmini, iş planlaması, maliyet ve zaman kontrolü, kalite kontrol, verimlilik ve ofis işleri için kullanılmaktadır. Bilgisayar destekli yönetimin uygulandığı inşaat projelerinde, iletişim ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan uyuşmazlıkların ve teknik sorunların yaşanmadığı görülmektedir. Gelecekte bilgi, günümüzde olduğundan daha önemli olacaktır. İnşaat projelerinde, gereksinim duyulan bilgiye ulaşma hızı ve teknikleri, yoğun rekabet ortamında üstünlük sağlayıcı bir faktör olacaktır. Bu nedenle, bilgisayarlar gelecekte bilgi sistemlerin hızlı çalışması konusunda daha yoğun olarak kullanılacaktır. T.fc, Y'&SR^fiETİM Bili
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Developments achieved in time, changed quantity and characteristics of human needs. By change of human needs, size of construction projects are increasing. Due to increasing needs and growing up of projects, construction projects became more complex. This causes a t problem for construction project management. For the solution of this problem computers are being used in construction project management. The aim of this thesis is to examine recent techniques, developments and standards of judgment in computer based construction project management and by this examine, to determine standards of judgment for future. Time, cost and quality are three major factors which determine success of project management. In past, construction project managers were spending their time and effort for construction applications, by considering quality more important. But now time and cost factors are being considered more important. Today, construction project management use information systems, which aims cost reduction and takes financial value of time into consideration. Computers are most important part of information systems. In construction project management, computers are being used for cost estimation, scheduling, cost and schedule control, quality control, productivity and office works. In construction projects, where computer based management is performed, no problem is encountered due to lack of information In future, information will be more important than today. In a competitive environment, speed and techniques of reaching information will be a factor to define superiority. For this reason, in future computers will be intensively used for faster information transmission.