Girişimci devlet modeli: Türk Savunma Sanayi örneği
Entrepreneurial state model: The example of the Turkish Defence Industry
- Tez No: 891630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYKIRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'nin savunma sanayii, girişimci devlet modeli kapsamında değerlendirildiğinde, devletin stratejik rolü ve destekleyici politikalarının etkinliği net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 2000'li yıllarda savunma sanayinde %80 dışa bağımlı olan Türkiye, bu oranı %20'ye düşürerek büyük bir dönüşüm gerçekleştirmiştir. Bayraktar TB2 ve AKINCI İHA'ları gibi projeler, teknoloji transferi ve yerli üretim kapasitesinin artırılmasında önemli katkılar sağlamış ve 2023 yılında ihracat değeri 5.5 milyar dolara ulaşmıştır. Savunma sanayi, genel sanayi sektörünün bir parçası olarak Türkiye'nin sanayileşme ve kalkınma süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. AR-GE laboratuvarlarının kurulması ve sürdürülebilir bir inovasyon kültürünün oluşturulması, Türk savunma sanayisinin gelişiminde kilit unsurlardır. Savunma Sanayisi Başkanlığı (SSB) tarafından desteklenen AR-GE faaliyetleri, yerli ve milli savunma sistemlerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Devletin özkaynak yatırımları ve özel sektörle işbirlikleri, savunma sanayinin gelişimini desteklemektedir. Bu süreçte, ASELSAN, ROKETSAN ve Baykar gibi şirketler, ileri teknoloji alanlarında önemli projeler gerçekleştirmiştir. Savunma sanayi projeleri, ekonomik kalkınma, yüksek katma değer, istihdam yaratma ve teknolojik ilerlemeyi teşvik etmektedir. Girişimci devlet modeli, Türkiye'nin savunma sanayinde stratejik özerkliğini ve uluslararası rekabet gücünü artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's defense industry has been strengthened with the entrepreneurial state model; the state's strategic role and the effectiveness of its supportive policies have clearly emerged. Turkey, which was 80% dependent on foreign sources in the defense industry in the 2000s, has made a major transformation by reducing this rate to 20%. Projects such as Bayraktar TB2 and AKINCI UAVs have made significant contributions to technology transfer and increasing domestic production capacity, and export value reached 5.5 billion dollars in 2023. The defense industry, as a part of the general industry sector, plays a critical role in Turkey's industrialization and development processes. The establishment of R&D laboratories and the establishment of a sustainable innovation culture are key elements in the development of the Turkish defense industry. R&D activities supported by the Presidency of Defense Industries (SSB) contribute greatly to the development of domestic and national defense systems. The state's equity investments and collaborations with the private sector support the development of the defense industry. Defense industry projects promote economic development, high added value, employment creation and technological advancement. The entrepreneurial state model has increased Turkey's strategic autonomy and international competitiveness in the defense industry.