X kuşağı okul yöneticilerinin Z kuşağı öğrencilerine bakış açısı
Generation X school administrators' perspective on generation Z students
  1. Tez No: 891631
  2. Yazar: SEDA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADEGÜL AKBABA ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu nitel çalışma, X Kuşağı lise yöneticilerinin Z Kuşağı öğrencilerine bakış açılarını incelemiş ve onların görüşleri, algıları ve tutumları hakkında içgörü kazanmayı amaçlamıştır. Olgubilim araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada, X Kuşağı yöneticilerinin Z Kuşağı öğrencileri olgusuna yükledikleri deneyimler, anlamlar ve algılar araştırılmıştır. Araştırma Aydın ilinde gerçekleştirilmiş ve katılımcı olarak X kuşağı lise müdürlerini seçmek için amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırma probleminin ve alt problemlerinin derinlemesine incelenmesine olanak tanıyan yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Görüşme soruları araştırma hedeflerine yönelik olarak tasarlanmış ve aracın geçerliliğini sağlamak için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Betimleyici teknikler kullanılarak yapılan veri analizinin ardından elde edilen bulgular, X Kuşağı yöneticilerinin Z Kuşağına yönelik bakış açılarını ortaya koymuştur. Yöneticiler, Z Kuşağı öğrencilerinin dijital yeterlilikleri, bireysellikleri ve aktif sorgulama eğilimleri gibi özelliklerini kabul etmiştir. Eğitim uygulamalarını bu kuşakla etkili bir şekilde etkileşim kuracak ve onlara rehberlik edecek şekilde uyarlamanın önemini kabul etmişlerdir. Çalışma, yöneticiler tarafından kullanılan iletişim stratejilerine ışık tutarak açık diyaloğun, mentorluk sağlamanın ve bağlantı aracı olarak teknolojiden yararlanmanın önemini vurgulamıştır. Yöneticiler, olumlu bir öğrenme ortamı yaratmak için Z Kuşağı öğrencileriyle güven ve işbirliğini teşvik etme ihtiyacını vurgulamıştır. Ayrıca araştırma, yöneticilerin Z Kuşağı ile etkileşimlerinde karşılaştıkları kısa dikkat sürelerini ele alma, teknolojinin dikkat dağıtıcı unsurlarını yönetme ve içsel motivasyonu teşvik etme gibi zorlukları tespit etmiştir. Yöneticiler, bu zorlukların üstesinden başarıyla gelebilmek için sürekli mesleki gelişime ihtiyaç duyduklarını ifade etmişlerdir. Bulgulara dayanarak, X Kuşağı yöneticilerini Z Kuşağı öğrencileriyle etkin bir şekilde ilgilenme ve onlara rehberlik etme çabalarında desteklemek için pratik öneriler formüle edilmiştir. Bu tavsiyeler anlamlı ilişkiler geliştirmenin, yenilikçi öğretim yöntemleri uygulamanın ve teknolojik gelişmeleri benimsemenin önemini vurgulamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma X Kuşağı yöneticilerinin Z Kuşağı öğrencileriyle etkileşimlerinde karşılaştıkları perspektifler, iletişim stratejileri ve zorluklara ilişkin bulgular sağlamıştır. Bulgular, eğitim uygulamalarının geliştirilmesine ve yöneticiler ile öğrenciler arasında olumlu ilişkilerin teşvik edilmesine katkıda bulunmaktadır. Yöneticiler, kuşak farkını ortadan kaldırarak liselerdeki Z kuşağı öğrencileri için besleyici ve kapsayıcı bir öğrenme ortamı yaratabilirler.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examined Generation X high school administrators' perspectives on Generation Z students and aimed to gain insights into their views, perceptions and attitudes. Using a phenomenological research design, the study investigated the experiences, meanings and perceptions that Generation X administrators attribute to the phenomenon of Generation Z students. The study was conducted in Aydın province and purposive sampling was used to select Generation X high school administrators as participants. Semi-structured interviews were used to collect the data, which allowed in-depth examination of the research problem and its sub-problems. The interview questions were designed in line with the research objectives and expert opinions were consulted to ensure the validity of the instrument. The findings obtained after data analysis using descriptive techniques revealed significant perspectives of Generation X administrators towards Generation Z. They acknowledged the unique characteristics of Generation Z students, such as their digital proficiency, individuality, and propensity for active inquiry. They recognized the importance of adapting educational practices to effectively engage and guide this generation. The study shed light on the communication strategies used by the administrators, highlighting the importance of open dialogue, providing mentoring and utilizing technology as a means of connection. Administrators emphasized the need to foster trust and collaboration with Generation Z students to create a positive learning environment. The research also identified challenges that administrators face in their interactions with Generation Z, such as addressing short attention spans, managing the distractions of technology, and fostering intrinsic motivation. Administrators expressed the need for continuous professional development to successfully overcome these challenges. Based on the findings, practical recommendations were formulated to support Generation X administrators in their efforts to effectively engage and guide Generation Z students. These recommendations emphasized the importance of developing meaningful relationships, implementing innovative teaching methods, and embracing technological advances. In conclusion, this study provided valuable insights into the perspectives, communication strategies, and challenges that Generation X administrators face in their interactions with Generation Z students. The findings contribute to improving educational practices and fostering positive relationships between administrators and students. By bridging the generation gap, administrators can create a nurturing and inclusive learning environment for Generation Z students in high schools.