Güney Kore'nin Çin'e yönelik kültürel diplomasisinde thaad sisteminin etkisi
The impact of thaad system on South Korea's cultural diplomacy towards China
- Tez No: 891632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMRE PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Diplomasi kavramı, uluslararası ilişkiler disiplininin en önemli kavramlarından biridir. Önceden bir devletin diplomatik güce sahip olabilmesinin başlıca yolu askerî gücü kullanmak ve savaşmakken bu yöntem günümüzde yerini yumuşak güç unsurlarının kullanıldığı bir yönteme bırakmıştır. Birçok farklı çeşidi olan diplomasinin en önemli dallarından biri olan kamu diplomasisinin yine en önemli dallarından biri olan kültürel diplomasi kavramı, günümüzde devletlerin en çok önemsemesi gereken kavramlardan biri olarak literatürde yerini bulmaktadır. Günümüzde kültürel diplomasi temellerini devletlerin askeri, siyasi, diplomatik, ekonomik ve teknolojik alanlardaki başarılı politikalarından almaktadır. Soğuk Savaş döneminin sonuna kadar resmî ilişkiler kurmamış olan Güney Kore ve Çin'in ilişkileri tarihi süreçte inişli çıkışlı bir seyir izlemiştir. Ancak iki ülkenin ilişkilerinin en yüksek tansiyonda seyrettiği dönemlerde bile ekonomik ilişkilerini devam ettirdikleri görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusuna ait bir sistem olan Terminal High Altitude Area Defense ya da kısaltılmış adıyla THAAD sisteminin Güney Kore'ye konuşlandırılması kararı, Güney Kore ve Çin arasındaki ikili ilişkilerin oldukça gerilmesine sebep olmuştur. Güney Kore, sistemi konuşlandırmak isteme nedeninin Kuzey Kore tehdidine karşı tedbir almak olduğunu belirtmiş olsa da bu sistemin konuşlandırılması fikri Çin tarafından ABD'nin kendi bölgesel gücünü çevrelemek için yürütülen bir politika olarak algılanmıştır. Çin'in bu sistemin konuşlandırılması karşısında Güney Kore'ye yönelik bir dizi gayri resmî yaptırımı olmuştur. Tezde hedeflenen bir sert güç unsuru olan THAAD sisteminin Güney Kore'ye konuşlandırılması kararının iki ülke arasındaki kültürel diplomasiyle yürütülen ilişkilere ne derece etki edeceğinin analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The term of diplomacy is one of the most important concepts in the international relations discipline. Previously, the main way for a state to have diplomatic power was to use military force and fight, but today this method has been replaced using soft power elements. The concept of cultural diplomacy, which is one of the most important branches of public diplomacy, which is one of the most important branches of diplomacy, which has many different types, finds its place in the literature as one of the concepts that states should attach the most importance to today. Today, cultural diplomacy is based on the successful policies of states in military, political, diplomatic, economic, and technological fields. The relations between South Korea and China, which were not officially established until the end of the Cold War, have followed a course of ups and downs throughout history. However, it is seen that the two countries continued their economic relations even during the periods when their relations were at the highest tension. The decision to deploy the Terminal High Altitude Area Defence (THAAD) system, a system belonging to the US military, to South Korea has caused a considerable strain in bilateral relations between South Korea and China. Although South Korea has stated that the reason for wanting to deploy the system is to take measures against the North Korean threat, China has perceived deploying this system as a policy of the US to contain its regional power. China has imposed a series of unofficial sanctions against South Korea in response to the deployment of this system. The thesis aims to analyze to what extent the decision to deploy the THAAD system, which is an element of hard power, to South Korea will affect the relations between the two countries conducted through cultural diplomacy.