Büyükşehir belediyelerinde köyden mahalleye dönüşümün yapısal ve yönetsel etkileri: Samsun Çarşamba ilçesi mahalle muhtarlarına yönelik bir araştırma
Structural and administrative effects of transformation from village to neighborhood in metropolitan municipalities: A research head of neighborhood Samsun Çarşamba district
- Tez No: 891634
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
2012 yılında çıkarılan 6360 Sayılı Kanun ile Türkiye'de Büyükşehir Belediye sayısı 30'a ulaşmıştır. Büyükşehir Belediyesi olan illerde il özel idareleri, belde belediyeleri ve köy idarelerinin tüzel kişiliklerine son verilmiştir. Bu düzenleme ile köyde yaşayan insanlar kentsel yönetim birimi ile daha ilişkili olan mahalle idaresine tabi kılınmıştır. Kırsal niteliği ağır basan köy idaresinin yerine kentsel niteliği ağır basan mahalle idaresine geçiş birçok yapısal ve idari sorunları da beraberinde getirmiştir. Büyükşehir Belediyelerinin hizmet alanları genişlemiş, Büyükşehir ilçe belediyeleri ile görev ve hizmet paylaşımlarında bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan yeni durumda kent ve kır tanımları belirsizleşmiş, kırsal alanlara yönelik yeni düzenlemelerin yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada genel olarak Türkiye'de 6360 sayılı Kanun ile birlikte Büyükşehir sisteminde köyden mahalleye dönüşümün yapısal ve yönetsel etkileri tüm boyutları ile ele alınmış, özelde ise Samsunun Çarşamba ilçesinde köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerindeki dönüşümün etkileri incelenmiştir. Yaşanan değişimden etkilenen eski köy/yeni mahalle muhtarları ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak dönüşümün olumlu ve olumsuz boyutları tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Law No. 6360 enacted in 2012, the number of Metropolitan Municipalities in Turkey reached 30. In provinces with metropolitan municipalities, the legal entities of special provincial administrations, town municipalities and village administrations have been terminated. With this regulation, people living in the village were subjected to the neighborhood administration, which is more related to the urban management unit. The transition from rural administration to predominantly urban neighborhood administration has brought about many structural and administrative problems. The service areas of Metropolitan Municipalities have expanded, and some problems have arisen in sharing duties and services with Metropolitan District Municipalities. In the new situation that emerged, the definitions of urban and rural became unclear and the necessity of making new regulations for rural areas emerged. In this study, in general, the structural and administrative effects of the transformation from village to neighborhood in the Metropolitan system in Turkey with the Law No. 6360 were discussed in all its dimensions, and in particular, the effects of the transformation in the settlement units that turned from village to neighborhood in Samsun Çarşamba district were examined. The positive and negative dimensions of the transformation were examined using the semi-structured interview technique with the old village/new Head of neighborhood who were affected by the change.