Manevi danışmanlık ve rehberlikte sanat terapisinin uygulanabilirliğine ilişkin sanat terapistleri ve uygulayıcılarının görüşleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the applicability of art therapy in spiritual counseling and guidance from the perspectives of art therapists and practitioners
- Tez No: 891645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TOPAL ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, manevi danışmanlık ve rehberlik sürecinde sanat terapisinin işlevselliğini ve rolünü araştırmaktadır. Araştırmanın amacı, manevi danışmanlık ve rehberlikte sanat terapisinin uygulanabilirliğine ilişkin sanat terapistlerinin ve uygulayıcılarının görüşleri ve yöntemin etkilerini öğrenmektir. Araştırma sürecinde nitel bir araştırma yöntemi olan fenomenolojik desen yöntemi kullanılmıştır. Sanat terapisti/uygulayıcısı olan kişilerin sanat terapisi ve maneviyat hakkında görüşlerini görmek adına yarı yapılandırılmış sorular eşliğinde derinlemesine mülakat tekniği ile ele alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinde MAXQDA programından yararlanılmıştır. Yorumlayıcı fenomenolojik yöntemin aşamaları takip edilerek analiz edilmiştir. Analiz sonucunda çeşitli kodlar, temalar ve alt temalar ortaya koyulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, sanat terapisinin maneviyat ile bütünleşen yaklaşımı ve iletişimi, kişinin kendisini daha iyi anlamasına, duygularını açığa çıkarmasına ve duygusal ile manevi iyilik halini artırmasına yardımcı olabilir. Bu sürecin manevi danışmanlık ve rehberlik alanındaki uygulanabilirliği için, manevi danışmanların danışmanlık becerilerini geliştirmesi ve alandaki uzmanlar tarafından yapılandırılmış sanat terapisi programlarına ihtiyaç duyulduğunu da gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the functionality and role of art therapy in the process of spiritual counseling and guidance. The aim of the research is to learn about the views of art therapists and practitioners regarding the applicability of art therapy in spiritual counseling and guidance, as well as the effects of the method. In the research process, the phenomenological design method, which is a qualitative research method, was used. To understand the perspectives of individuals who are art therapists/practitioners on art therapy and spirituality, in-depth interviews were conducted using semi-structured questions. The MAXQDA program was used to analyze the data. The stages of the interpretative phenomenological method were followed in the analysis, resulting in various codes, themes, and sub-themes. According to the findings of the research, the approach and communication of art therapy integrated with spirituality can help individuals better understand themselves, express their emotions, and enhance their spiritual and emotional well-being. The study also reveals that for the integration of this process into the field of spiritual counseling and guidance, there is a need for spiritual counselors to develop their counseling skills and for structured art therapy programs created by experts in the field.