İlkokul dördüncü sınıf trafik güvenliği dersinde sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımının etkisi
The effect of using virtual reality technology in the fourth grade primary school traffic safety lesson
- Tez No: 848395
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde ülkelerin önde gelen sorunlarından birisi, trafik ve trafiğe bağlı olarak yaşanan olumsuzluklardır. Bu durum toplumlar için başta can ve mal kaybı olmak üzere birçok maddi ve manevi zarara neden olmaktadır. Ülkeler trafik ve trafiğe bağlı sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla birçok alanda çalışma yapmaktadır. Bunlardan birisi de bireylerin trafik güvenliği bilincinin geliştirilmesidir. Ülkeler, trafik güvenliği bilincini geliştirebilmek amacıyla bireylere küçük yaşlardan itibaren sistemli ve sürekli eğitimler vermektedir. Trafik güvenliği eğitimlerindeki asıl amaç kişilere trafikte güvenli davranış becerilerinin kazandırılmasıdır. Davranış becerilerinin kazandırılmasında en etkili yaklaşımlardan birisi ise“deneyimsel öğrenme”yaklaşımıdır. Bu yaklaşım için önerilen en etkili yöntemlerden birisi de sanal gerçeklik teknolojisidir. Bu teknoloji özellikle son yıllarda hızla gelişmekte olup birçok alanla birlikte eğitimde de etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırmada, ilkokul dördüncü sınıfta trafik güvenliği eğitiminin sanal gerçeklik teknolojisi destekli verilmesinin, öğrencilerin davranış, öğrenim başarısı ve ders motivasyonları üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Konya ili Karatay ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim görmekte olan 44 deney grubu ve 52 kontrol grubu olmak üzere toplam 96 dördüncü sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca aynı okulda görev yapan yedi Sınıf Öğretmeni, bir İngilizce Öğretmeni ile bir Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma kapsamında ilkokul dördüncü sınıf“Trafik Güvenliği”ders kitabından faydalanılarak beş senaryolu sanal gerçeklik trafik eğitim uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, sanal gerçeklik gözlüğü üzerine kurgulanarak deney grubu öğrencileri ile araştırmaya katılan öğretmenler tarafından deneyimlenmiştir. Trafik güvenliği eğitimleri, kontrol grubu öğrencilerine geleneksel yöntemlerle sunulurken deney grubu öğrencilerine geleneksel yöntemlerle birlikte sanal gerçeklik destekli uygulamalar kullandırılarak sunulmuştur. Araştırmada bulgular, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırmasından faydalanılarak elde edilmiştir. Bulgulara göre, ilkokul trafik güvenliği eğitiminde sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımı öğrencilerin ders motivasyonunu artırmış ve trafikte güvenli davranış kazandırılmasına olumlu katkıda bulunmuştur. Ayrıca sanal gerçeklik teknolojisi, trafik güvenliği eğitimlerini gerçek trafik ortamlarına çıkmadan öğrencilerin kendi sınıflarında uygulamasına da imkân sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the leading problems of countries is traffic and traffic-related problems. This situation causes many material and moral damages for societies, especially loss of life and property. Countries are working in many areas to find solutions to traffic and traffic-related problems. One of these is the development of traffic safety awareness of the individuals. Countries provide systematic and continuous training to individuals from an early age to improve traffic safety awareness. The main purpose of traffic safety trainings is to provide individuals with safe behavioral skills in traffic. One of the most effective approaches for gaining behavioral skills is the“experiential learning”approach. One of the most effective methods used for the experiential learning approach is virtual reality technology. This technology has been developing rapidly especially in recent years and has started to be used effectively in education along with many other fields. In this study, the effect of virtual reality supported traffic safety education on students' behavior, learning achievement and course motivation in the fourth grade of primary school was examined. The study was conducted with the participation of 96 fourth grade students, 44 in the experimental group and 52 in the control group, who were studying in a primary school in Karatay district of Konya province affiliated to the Ministry of National Education. In addition, seven Classroom Teachers, one English Teacher and one Psychological Counseling and Guidance Teacher working in the same school were included in the study. Within the scope of the research, a virtual reality traffic education application with five scenarios was developed by utilizing the primary school fourth grade“Traffic Safety”textbook. The application was installed on virtual reality goggles and experienced by the experimental group students and the teachers participating in the study. Traffic safety trainings were given to the control group students with traditional methods, while the experimental group students were provided with virtual reality supported applications along with traditional methods. The findings of the study were obtained by utilizing mixed method research in which qualitative and quantitative research methods were used together. According to the findings, the use of virtual reality technology in primary school traffic safety education increased students' course motivation and contributed positively to the acquisition of safe behaviors in traffic. In addition, virtual reality technology allowed students to practice traffic safety education in their own classrooms without being in a real traffic environment.