Taşınmazların idareye bedelsiz terkinden kaynaklanan davalar
Cases arising from the free abandonment of immovable properties to the administration
- Tez No: 891646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bedelsiz terk kavramı Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana uygulana gelen, imar uygulamalarının elverişli bir şekilde icrasını sağlamak için kullanılan kavramlardan biridir. Özel hukuk kişileri ile idare arasında, idare lehine gerçekleşen bedelsiz terk işlemi neticesinde, imar uygulamaları kolaylıkla yapılabilmekte, kamu yararı için gerekli olan imalatların idare eliyle yapılmasına olanak sağlanmaktadır. Özel hukuk kişilerince ise idarelere terk edilen bir kısım taşınmazın, bu işlemin amacına uygun olarak kullanması beklenilmektedir. İdareye karşı bedelsiz terk işlemi yapıldıktan sonra, terk edilen taşınmazın idarece doğru kullanılıp – kullanılmadığının denetiminin; terk eden kişilerce yapılmasını zorlaştıran bir mevzuatın varlığı, mülkiyet hakkını ihlali doğuran sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of free abandonment is one of the concepts that has been applied since the Ottoman Empire period and is used to ensure the proper execution of zoning practices. As a result of the free abandonment transaction between the private law persons and the administration in favor of the administration, zoning applications can be made easily, and it is possible to make the productions necessary for the public interest by the administration. On the other hand, it is expected that some of the immovables left to the administrations by private law persons are used in accordance with the purpose of this transaction. After the free abandonment transaction is made against the administration, the control of whether the abandoned immovable is used correctly by the administration; The existence of a legislation that makes it difficult for people who have abandoned their immovable property, creates consequences that violate the right to property.