Metaverse platformlarındaki ortam tasarımı tutarsızlıklarının incelenmesi ve olası çözüm önerileri
Examination of environment design inconsistencies in metaverse platforms and possible solution suggestions
  1. Tez No: 891649
  2. Yazar: SARA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Metaverse, fiziksel dünyanın ötesinde sanal bir dünyayı temsil etmektedir. Metaverse kendi içinde oluşturmuş olduğu hem sosyal hem ekonomik düzenle birlikte kullanıcılara farklı deneyimler yaşatmaktadır. Metaverse içerisindeki ekonomik oluşumla kullanıcılar sanal arsa alışverişi yapabilmektedir. Sanal arsa alım satımı ile mülkiyet edinme unsuru oluşmuş olup sanal mimari kavramda gelişmiştir. Kullanıcıların metaverse ortamlarında oluşturdukları evren tasarımları estetik kaygı gütmeden oluşturulmasıyla birlikte ortam tasarımlarında tutarsızlıklar meydana gelmektedir. Araştırma, metaverse platformlarındaki ortam tasarımlarında estetik görünüme sahip olan görsel bütünlüğü ve devamlılığı olan tasarımların geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlamaktadır. Spatial platformunda olan metaverse ortamları içerisinden tasarım tutarsızlıkları olan tasarımlar amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Bu yöntem ile belirli hedef doğrultusunda seçimleri daraltmak ve istenilen amaçta sonuçlar elde etmektir. İstenilen amaçta olan ortam tasarımları içerisinden üç tanesi rastgele örnekleme yöntemiyle seçilerek her birine eşit şans verilmiştir. Seçilen ortamlar tasarım ilkeleri, Gestalt ilkeleri ve tasarım ögeleri dâhilinde genel görünümleri ve tasarım stilleri başlıkları altında incelenmiş olup nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizinin betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. İnceleme neticesinde metaverse platformunda tasarlanan mekanların zaman kavramı bakımından geçmiş, günümüz ve gelecek zaman dilimlerinin bir arada bulunduğu ve mekanın tasarım stilinden çıkarak farklı tasarım stillerinin bir arada kullanıldığı tasarım tutarsızlıkları görülmüştür. Üç boyutlu modellemelerin yüksek ve düşük poligonların bir arada bulunmasıyla tasarım karmaşası oluşmaktadır. Kullanıcıların kendilerinin oluşturduğu ortamlarda bu gibi karmaşalar meydana gelerek ortam tasarımlarında bütünlük ve devamlılık kaybolup estetik kaygılardan uzaklaştığı görülmektedir. Çözüm önerileri geliştirmek adına örnek bir tasarım yapılarak sanal ortam tasarımında olması gereken unsurlar gösterilmiştir. Zaman, mekan ve tasarım stili başlıkları örnek çalışmada önemli unsurlar olup üç boyutlu sanal ortam tasarımı oluşumunda büyük önem arz ettiği belirlenmiştir. Görsel uyumsuzlukların çözümlenebilmesi için görsel tasarım ilkeleri, Gestalt ilkeleri ve tasarım ögelerinin referans alınması ve zaman, mekan, tasarım stili başlıklarının önceden oluşturulması göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Metaverse represents a virtual world beyond the physical world. Metaverse provides users with different experiences with both the social and economic order it has created. With the economic formation within the Metaverse, users can shop for virtual land. The element of ownership has been created by buying and selling virtual land, and the concept of virtual architecture has developed. Since the universe designs created by users in metaverse environments are created without any aesthetic concerns, inconsistencies occur in the environment designs. The research aims to contribute to the development of designs with visual integrity and continuity that have an aesthetic appearance in environmental designs on metaverse platforms. Among the metaverse environments on the Spatial platform, designs with design inconsistencies were selected by purposeful sampling method. With this method, it is possible to narrow down the choices in line with a specific target and obtain results for the desired purpose. Three of the environment designs that served the desired purpose were selected by random sampling method and each was given an equal chance. The selected environments were examined under the titles of design principles, Gestalt principles and design elements, general appearance and design styles, and the descriptive analysis technique of content analysis, one of the qualitative research methods, was used. As a result of the examination, design inconsistencies were observed in the spaces designed on the metaverse platform, where past, present and future time periods coexist in terms of time concept, and where different design styles are used together, deviating from the design style of the space. Design confusion occurs when high and low polygons coexist in three-dimensional models. It is seen that such confusion occurs in the environments created by the users themselves, and the integrity and continuity in the environment designs are lost and they move away from aesthetic concerns. In order to develop solution suggestions, a sample design was made and the elements that should be included in the virtual environment design were shown. The topics of time, space and design style are important elements in the case study and have been determined to be of great importance in the formation of three-dimensional virtual environment design. In order to resolve visual incompatibilities, visual design principles, Gestalt principles and design elements should be taken as reference and time, space and design style titles should be created in advance.