Bekir Sıtkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun icrâ üsluplarının dügâh kâr örnekleminde incelenmesi
Investigation of Bekir Sıtkı Sezgin and Meral Uğurlu's performance styles in the dügâh kar sample
- Tez No: 891650
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA TÜRKEL OTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Hacı Fâik Bey'in Dügâh makamında ve Hafif usülünde bestelediği Kâr'ını seslendiren Klâsik Türk müziği ses icrâcılarından Bekir Sıtkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun icrâ üsluplarının Dügâh Kâr örnekleminde incelenmesi konu alınmıştır. Çalışma çerçevesinde Dügâh makamındaki Kâr formu incelenmiştir. Araştırmanın Türk müziği alanında sözlü eser icrâ eden kişilere, gelecek nesillere ışık tutması ve kaynak olması amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle kısaca Türk müziğinden bahsedilmiş, ardından Kâr formu anlatılmıştır. Hacı Fâik Bey'in Bekir Sıtkı Sezgin'in ve Meral Uğurlu'nun müzikâl hayatları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Ayrıca Dügâh makamının tarifleri incelenmiştir. Ses kayıtlarında Bekir Sıtkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun nasıl bir üslup ve tavırla icrâ ettiklerini ortaya çıkartmak amacıyla nitel araştırma ile tarama modeli kullanılmıştır. Veriler toplanırken öncelikle araştırma konusu ile ilgili bilgilerin edinilebilmesi için elektronik ve yazılı kaynak incelemesi yapılmıştır. Bestesi Hacı Fâik Bey'e ait olan Dügâh Kâr'ı icrâ eden Bekir Sıtkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun ses kayıtları dikte edilmiş ve notaya alınmıştır. Dikte edilip notaya alınan icrâlar üzerinde iki icrâcının icrâları karşılaştırılmalı olarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Analizler neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilerek icrâları karşılaştırılan Bekir Sıtkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun klâsik üsluplarının yakın olduğu, klâsik tavırlarının ve nazari olarak icrâlarının farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of this study is to examine the performance styles of Bekir Sıtkı Sezgin and Meral Uğurlu, two of the vocal performers of Classical Turkish music, who sang Hacı Fâik Bey's Kâr composed in the Dügâh maqam and light style, in the Dügâh Kâr sample. Within the framework of the study, the Kâr form in the Dügâh maqam was examined. The aim of the research is to shed light and be a resource for people who perform oral works in the field of Turkish music and for future generations. In the study, Turkish music was first briefly mentioned and then the Kâr form was explained. Brief information is given about the musical lives of Hacı Fâik Bey, Bekir Sıtkı Sezgin and Meral Uğurlu. Additionally, the descriptions of the Dügâh makam were examined. Qualitative research and scanning model were used in order to reveal what kind of style and attitude Bekir Sıtkı Sezgin and Meral Uğurlu performed in the audio recordings. While collecting data, first of all, electronic and written sources were examined to obtain information about the research topic. The sound recordings of Bekir Sıtkı Sezgin and Meral Uğurlu, who performed Dügâh Kâr, composed by Hacı Fâik Bey, were dictated and notated. The performances of two performers were comparatively examined and analyzed based on the performances that were dictated and noted. As a result of the analysis, the findings obtained were evaluated and their performances were compared. It was determined that the classical styles of Bekir Sıtkı Sezgin and Meral Uğurlu were close, but their classical attitudes and theoretical performances were different.