Yargı kararları bağlamında deprem ve hukuki sorumluluk
Earthquake and legal liability in the context of judicial decisions
  1. Tez No: 891664
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ülkemiz yeryüzünün en aktif fayları üzerinde bulunan ve her an deprem tehlikesine maruz kalan bir coğrafi konumda yer almaktadır. Deprem afetine bağlı olarak çok büyük maddi ve manevi mağduriyetler oluşmasının yanında farklı birçok hukuki uyuşmazlık da ortaya çıkmaktadır. Depremin meydana getirdiği zarar, diğer afet türlerinden çok daha büyük ve etki olarak çok daha farklı alanlarda meydana gelmektedir. Depremin verdiği zararın çok boyutlu olması, çıkan hukuki uyuşmazlıkların da çok yönlü olmasına sebep olmaktadır. Deprem afetinden ötürü gerek idarelerin gerek kişilerin farklı hukuki sorumlulukları vardır. Ancak depremden sonra gelişen birçok somut olayda hukuki sorumluluklar birbirlerinden net bir şekilde ayrılmamakta, mündemiç bir halde karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı ve hedefi, hemen hemen bütün ders kitaplarında, tez veya makalelerde var olan genel hususları tekrar etmek değildir. Yazıldığı tarih itibariyle özellikle 6 Şubat 2023'de yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremden kaynaklı meydana gelen zararlardan muzdarip olan ve sayıları milyonları aşan kişilerin uğradıkları zararlardan kimlerin sorumlu olduklarını bilmeleri ve bu hususta kendilerine yardımcı olacak hukukçuların hukuki arayışlarına farklı açılardan bakıp, farklı perspektifte değerlendirerek, mevzuat ve yargı kararları ışığında çeşitli ihtimalleri göz önüne alarak sistematik bir şekilde derli toplu olarak naçizane çözümler ortaya koyma ve bunların tartışılması amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmamız uygulamaya yönelik olduğundan, birçok farklı yargı koluna ait olan yüksek mahkeme kararı incelenmiş ve bu kararlar bağlamında depremden sonra meydana gelen çok yönlü ve çok boyutlu afet sorunlarına ve gerek idarelerin kişiler ile gerekse de kişilerin aralarındaki hukuki uyuşmazlıkların tespiti ile hukuki sorumluların belirlenmesine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bununla birlikte çalışmamız yalnızca münferit olarak deprem afetine hasredilmiş ancak genel prensiplere ve temel hukuk kurallarına bağlı kalınmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is located on the most active fault lines of the earth and is exposed to earthquake danger at any time. In addition to the occurrence of great material and moral grievances due to earthquake disasters, many different legal disputes also arise. The damage caused by earthquakes is much greater than other types of disasters and occurs in much different areas in terms of impact. The multidimensionality of the damage caused by earthquakes also causes the legal disputes that arise to be multifaceted. Both administrations and individuals have different legal responsibilities due to earthquake disasters. However, in many concrete events that develop after earthquakes, legal responsibilities are not clearly separated from each other and appear in an implicit manner. The aim and goal of our study is not to repeat the general issues that exist in almost all textbooks, theses or articles. As of the date of writing, it is aimed to find out who is responsible for the damages suffered by people who have suffered from the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, and whose number exceeds millions, and to evaluate the legal quests of lawyers who will help them in this regard from different perspectives, to systematically present and discuss modest solutions in a systematic manner by considering various possibilities in the light of legislation and judicial decisions. In addition, since our study is application-oriented, high court decisions belonging to many different judicial branches have been examined and in the context of these decisions, it is aimed to contribute to the multifaceted and multidimensional disaster problems that occurred after the earthquake and to the determination of legal disputes between administrations and individuals and to the determination of legal responsibilities. However, our study is only devoted to the earthquake disaster individually, but efforts have been made to adhere to general principles and basic legal rules.