Müze & sergi bağlamında mekan kavramının interaktif tasarım uygulamaları ile ziyaretçi ilişkisi, sürdürülebilirliğe etkisi
The relationship between the concept of space in the context of museums & exhibitions and visitors through interactive design applications, its impact on sustainability
- Tez No: 891696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER FEVZİ OĞLU BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Müzecilik ve sergi kavramlarının zaman içerisinde geçirdiği dönüşümle yeni bir alan yaratılarak; gelişmiş teknoloji araçları sayesinde, kültürel mirası koruma biçimi ve ziyaretçilerle mekan algısının işleyişi, başka bir boyut kazanmıştır. Bu bağlamda, müzeler ve sergiler deneyim sunma araçları haline gelerek, gerçeklik ve sanal ortam tasarım kavramlarının birbiriyle ilişkisi kurulmuştur. Dijital araçlar ziyaretçilerin eserlerle etkileşim halinde olmalarında, eseri keşfetme biçimi üzerinde sınırsız bir tasarım olanağının doğmasını sağlamış, ziyaretçilere mekan içinde deneyim imkanı vererek, geçmişe veya geleceğe yönelik bir var olma halini, veri toplama, kaydetme ve yönlendirme gücünü mümkün kılmıştır. Sanat eserlerinin, müzeler ve sergiler aracılığıyla, didaktik bir dil kullanarak bilgiyi aktarma ve öğretme biçiminde değişimler söz konusu olarak ziyaretçi odaklı interaktif bir alan sağlamış, deneyimi farklılaştırma yoluna gidilmiştir. Mekan insan ilişkisi kurularak, ziyaretçi deneyim süreci bağlamında, sanat gündelik hayatla ilişkilendirilip, dijital ortamda sunulan atmosferin gerçeklik algısı üzerinden, mekanın ziyaretçiyi manipüle etme biçimi, kavramların anlamlarının sorgulanmasına sebep olmuştur. Bu çalışma, müze ve sergilerde, zaman, mekan ve tasarım etkileşimleriyle yola çıkarak, gerçeklik kavramının sorgulanması ile oluşturulan atmosfer bağlamında, mekanın sürdürülebilirliğe etkisi, sanat eserlerindeki bilgi alma deneyimini çeşitlendirerek, ziyaretçilerle mekanın ilişkisi ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
By creating a new domain through the transformation of the concepts of museology and exhibitions over time, the preservation of cultural heritage and the perception of space by visitors have gained another dimension through advanced technological tools. In this context, museums and exhibitions have become means of providing experiences, establishing a relationship between the concepts of reality and virtual environment design. Digital tools have enabled visitors to interact with artworks and have created unlimited design possibilities for exploring these works, providing visitors with the opportunity to experience within the space, and enabling a state of being in the past or future, with the power to collect, record, and direct data. Changes in the way of conveying and teaching information with a didactic language through artworks, museums, and exhibitions have provided a visitor-focused interactive space, leading to a differentiation of the experience. By establishing a relationship between space and human, within the context of the visitor experience process, art has been related to daily life, and the way the space manipulates the visitor through the reality perception of the atmosphere presented in the digital environment has led to questioning the meanings of concepts. This study is concerned with the interaction of time, space, and design in museums and exhibitions, examining the impact of the created atmosphere by questioning the concept of reality, the effect of the space on sustainability, diversifying the experience of obtaining information from artworks, and the relationship between the visitors and the space.