A spatial encyclopedia: The architecture of Paul Otlet'sarchive
Ansiklopedi mekanı: Paul Otlet'nin arşiv mimarisi
  1. Tez No: 876563
  2. Yazar: GONCA ZEYNEP TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tez müzenin bir bilgi mekanı olarak ele alınmış eleştirel bir değerlendirmesidir. Paul Otlet'nin 'Dünya Kenti' kavramını kent bağlamında bir bilgi sınıflandırma kaynağı varsayarak başlayan bu çalışma, sırasıyla çeşitli ölçeklerde ortaya konan hiyerarşik 'düzen' modeline odaklanmaktadır: kentsel müze, müze, sergi salonu, sergi mekanı, dolap, katalog çekmeceleri ve dizin kartları. Bilginin sınıflandırılması bu tez çalışmanın konusudur; Otlet'nin 'Mundaneum'u araştırmanın aracı olarak ele alınmıştır ve bir sınıflandırma formu olarak müze mimarisi bu tezin epistemolojik çerçevesini oluşturmaktadır. 'Evrensellik' kavramının sınırlarını, boyutlarını ve gerekliliğini anlamak için Mundaneum, üç temel mimari bileşenden oluşan bir bilgi sınıflandırma kaynağı olarak ortaya konmuştur: kütüphane, üniversite ve müze. Öncelikli olarak müzelere odaklanan bu tezde, müze mimarisinin bilgi tanımı, üretimi, yayılması ve düzeni üzerinde güçlü bir etkisi olduğu varsayılarak, bilginin sınıflandırılması ve mimari arasındaki diyalektik ilişki değerlendirilir. Bu tez özellikle Otlet'nin 20. yüzyıldaki evrenselci vizyonu ile 21. yüzyılın benzer eğilimlerinin mimarlık üzerindeki etkilerinin farklılıklarını ve sürekliliğini tartışmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma 21. yüzyıl 'müze' anlayışını tarihsel, teorik ve kavramsal olarak tanımlamaya dayanan bir 'sistem' olarak ele alarak, müze sınıflandırmasını özgün bir anlayışla ortaya koymaktadır. Çalışma 'Ansiklopedik Müze'nin 21. yüzyıl bağlamında yeni bir müze kategorisi olarak özelliklerini tanımlamayı ve netleştirmeyi amaçlamaktadır çünkü ansiklopedik müze pratik ve teorik boyutları birleştirebilen yeni bir bilgi sınıflandırmasını destekleme kapasitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a critical assessment of the museum as a knowledge space. Starting with Paul Otlet's 'World City' as a source of classification of knowledge in the urban framework, this thesis focuses on the hierarchical 'order' model on several scales: urban museum, museum, hall, room, cabinet, catalog drawers, and index cards, respectively. The classification of knowledge is the subject of study; Otlet's 'Mundaneum' is the tool of research, and the museum architecture as a classification form is the epistemological framework of this dissertation. In order to comprehend the boundaries, dimensions and necessities of 'universality,' the Mundaneum is discussed, as a source of classification of knowledge, consisting of three primary architectural forms: the library, the university, and the museum. By concentrating mainly on museums, this thesis evaluates the dialectic relationship between knowledge classification and its architecture, since museum architecture has a powerful impact on the definition, production, dissemination and order of knowledge. This thesis mainly discusses the differences and continuities between Otlet's universalist vision of the 20th century and the 21st century's universalist tendencies on architecture. Thus, this study suggests a specific understanding of the museum classification by reconsidering it as a 'system' rooted in the urges and challenges of historically, theoretically, and conceptually defining the 21st century museum ideas. This dissertation aims to describe and clarify the characteristics of the 'Encyclopedic Museum' as a new museum category of the 21st century, since it has capacity to promote knowledge and its new classification that integrates its practical and theoretical dimensions.