Ev ödevlerine verilen dönütlerin ortaokul öğrencilerinin fen öz-yeterlilik inançlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of feedback for homework on secondry school students' science self-efficacy beliefs and academic achievement
- Tez No: 891704
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmada, ev ödevlerine verilen dönütlerin ortaokul öğrencilerinin fen öz-yeterlilik inancına ve akademik başarıya etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ortaokulda iki ayrı 6. sınıfta okuyan 19'u deney, 18'i kontrol grubu öğrencisi olan toplam 37 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi ve Yaman (2016) tarafından geliştirilen Fen Öz-yeterlilik İnancı Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Ölçme araçları ön test-son test olarak deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan 6. sınıf 'Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı' ünitesi kapsamında hazırlanan ev ödevleri deney ve kontrol grubu öğrencilerine verilmiştir. Deney grubu öğrencilerine verilen ev ödevlerine araştırmacı tarafından yazılı olarak olumlu dönütler verilerek öğrenciler ile paylaşılmıştır. Kontrol grubuna yapılan eğitime müdahale edilmemiştir. Yapılan çalışmaların etkililiğini belirlemek için veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney-U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 10.00 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; akademik başarı testi son test puanları açısından her iki grupta da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fen Öz-Yeterlilik İnancı ölçeği son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak ev ödevlerine verilen dönütlerin ortaokul öğrencilerinin Fen Öz–Yeterlilik inancına ve akademik başarıya etkisi olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Fen Bilimleri öğretmenlerine öğretim etkinlikleri sürecinde verecekleri dönütün anında, biçimlnedirici ve olumlu dönütler vermelerini, öğrenciyi sürece dahil etmelerini önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the effect of homework feedback on middle school students' science self-efficacy beliefs and academic achievement. A pretest-posttest control group experimental design was used in the study. The study was conducted with a total of 37 students, 19 of whom were in the experimental group and 18 of whom were in the control group, studying in two different 6th grades in a middle school located in the Eastern Anatolia region. In the study, the Academic Achievement Test developed by the researcher and the Science Self-Efficacy Belief Scale developed by Yaman (2016) were used as data collection tools. The measurement tools were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. The homework prepared by the researcher within the scope of the 6th grade 'Systems in Our Body and Health' unit was given to the experimental and control group students. The homework assignments given to the experimental group students were shared with the students by giving positive feedback in writing by the researcher. The control group was not intervened in the education. In order to determine the effectiveness of the studies, the data were analyzed using Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney-U test. The data obtained from the research were evaluated in SPSS 10.00 package program. According to the findings obtained as a result of the research; there was no significant difference in both groups in terms of Academic Achievement Test posttest scores. There was no significant difference between the Science Self-Efficacy Belief scale post-test scores. As a result, it was determined that homework feedback had no effect on middle school students' science self-efficacy beliefs and academic achievement. Based on these findings, it is recommended that Science teachers provide immediate, formative, and positive feedback during instructional activities and actively engage students in the learning process.