Alternatif medya olarak dayanışma ağları: Derin yoksulluk dayanışma ağı örneği
Solidarity networks as alternative media: The example of derin yoksulluk solidarity network
  1. Tez No: 891703
  2. Yazar: SELENAY BAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARASAÇ GEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Alternatif medya kavramına yönelik yapılan tanımlamalarda, alternatif medyanın ne olduğuna, hangi özelliklere sahip olduğuna dair net bir fikir birliği olmamaktla birlikte farklı araştırmacılar tarafından farklı tanımlamalar yapılmaktadır. Alternatif medya kısaca medyada sesini duyuramayan kişilere imkân tanıyan, temel amacı kâr olmayan bir mecra olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada ana akım medyanın eşitlikçi olmayan, ayrımcı ve dışlayıcı olan üretim politikasına karşı koyan alternatif medya kavramını ve Derin Yoksulluk Dayanışma Ağı'nın yoksulluğa yönelik bakış açısını konu edinmektedir. Çalışmada Derin Yoksulluk Dayanışma Ağı'nın bir alternatif medya örneği olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öncelikle Derin Yoksulluk Ağı'nın Web sitesi incelenerek alternatif medya örneği oluşturup oluşturmadığı ortaya konulmuştur. Ardından Derin Yoksulluk Ağı web sitesinde yer alan“DYA Yayınları”bölümündeki Mart 2020- Nisan 2024 tarihleri arasındaki raporlar içerik çözümlemesi yöntemine tabi tutulmuştur. Bu doğrultuda, ilgili raporlarda öne çıkarılan konulara, metinlerin hangi bağlamlarda sunulduğuna, kimlerin sözlerine yer verildiğine, hangi fotoğrafların kullanıldığına ve sözcük seçimleri analiz kapsamında incelenmiştir. Elde edilen analiz sonucunda, Derin Yoksulluk Ağı'nın web sites ve web sitesinde yer alan içeriklerin alternatif medya bağlamında değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the definitions made for the concept of alternative media, although there is no clear consensus on what alternative media is and what features it has, different definitions are made by different researchers. Alternative media can be briefly defined as a medium that provides opportunities for people who cannot have their voices heard in the media and whose main purpose is not profit. This study deals with the concept of alternative media, which opposes the inegalitarian, discriminatory and exclusionary production policy of the mainstream media, and the perspective of the Deep Poverty Solidarity Network on poverty. The aim of the study is to reveal whether the Deep Poverty Solidarity Network is an example of alternative media. In this context, first of all, the website of the Deep Poverty Network was examined to determine whether it constitutes an example of alternative media.Then, the reports between March 2020 and April 2024 in the“DYA Publications”section of the Deep Poverty Network website were subjected to the content analysis method. In this regard, the issues highlighted in the relevant reports, the contexts in which the texts were presented, whose words were included, which photographs were used and word choices were examined within the scope of the analysis. As a result of the analysis, it was concluded that the Deep Poverty Network's websites and the contents on the website can be evaluated in the context of alternative media.