Bir açık bakır ocağının uzun dönem üretim planlaması
Long-term production planning of an open copper mine
- Tez No: 891726
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Madencilik çalışmalarında, maden ömrü boyunca, tespit edilmiş proje değerleri üzerinden tesise cevher beslemek veya satış imkânları güvence altına alınmak istenir. Proses için tespit edilmiş ton ve tenör hedeflerinde aşırı değişikliklere müsaade edilemez. Bu yüksek lisans tez çalışma kapsamında bir açık bakır ocağının uzun dönem üretim planlamasına ait çalışmalar yapılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için önce, 213 adet sondaj verisi kullanılarak veri tabanı kurulmuştur. Arama sondajlarından faydalanarak bu bakır yatağındaki mevcut kayaç tabakaları üç boyutlu olarak incelenmiş olup katı gövde ve jeolojik modelleri tasarlanmıştır. Jeoloji modeli tasarım yaptıktan sonra ters mesafe ile ağırlıklandırma yöntemi kullanılarak cevher blok modeli içindeki tüm alt blokların tenör değeri atanmıştır. Nihai ocak sınırları, ekonomik açıdan parametreleri ve mevcut rezervini en karlı biçimde üretebilmesi amacıyla optimizasyon işlemler yapılmıştır. İşletme, cevher zenginleştirme, izabe ve başlangıç yatırımlarına dair parametre değerlerine dayalı olarak yuvalı ocak optimizasyonu yapılmıştır. Buradan gelen sonuçlar vasıtasıyla altıncı ocak işletilebilecek en karlı ocak olarak sunulmuştur. Daha sonra optimum ocak kabuğu üzerine taşıma yolları tasarlanmıştır. Son aşamada ise belirli bir yıllık üretim planı ve kısıtlar altında üretim çizelgelemesi yapılmış olup bu çizelgenin farklı ölçütler ile optimizasyon denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of mining operations, the primary objective is to ensure a consistent supply of ore to the processing plant or secure sales opportunities throughout the mine's lifespan, while avoiding excessive fluctuations in the planned tonnage and grade targets. To achieve this, a comprehensive master's thesis study was conducted on the long-term production planning of an open-pit copper mine. The study began by establishing a database from 213 drilling data points, which were then used to analyze the threedimensional rock formations within the copper deposit and create solid body and geological models. Subsequently, the grade value of all sub-blocks within the ore block model was assigned using the inverse distance weighting method. Optimization processes were then carried out to determine the most profitable final pit boundaries, economic parameters, and existing reserves. This was done through nested pit optimization, based on parameters related to operations, ore processing, smelting, and initial investments. The results of this analysis identified the sixth pit as the most profitable option for mining operations. Finally, the optimum haul roads within the pit were designed. The factory's output was guided by a specific yearly plan and restrictions. Adjustments were tested to this schedule using various criteria in an effort to optimize the production.