On disentangled representation learning
Ayrışık gösterim öğrenme üzerine
  1. Tez No: 891761
  2. Yazar: HAZAL MOĞULTAY ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ TUNAY YARMAN VURAL, PROF. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ayrışıklik (Disentanglement), verileri oluşturan temel varyasyon kaynaklarının bağımsız olarak yakalandığı bir gösterim öğrenme problemidir. Bu konuda önde gelen çalışmalardan biri olan Beta Variational Auto Encoder (β-VAE) modeli, VAE modelini bir empirik olarak eniyilenen bir hiperparametre olan β ile genişletir. Bu tezde, β-VAE modelinin ayrıştırma kapasitesini arttırmayı amaçlayan üç yenilik öneriyoruz. İlk olarak, β değerini otomatik olarak bulmaya yarayan Learnable VAE (L-VAE) modelini öneriyoruz. L-VAE isimli modelin amacı β-VAE modelinde karşılaştığımız parametre eniyilemesi sorununu ortadan kaldırmaktır. L-VAE modeli, kayıp fonksyonundaki ayrıştırma ve yeniden oluşturma terimlerinin ağırlıklarını öğrenerek bu ikisi arasındaki dengeyi dinamik olarak kontrol edebilir. Kayıp fonksyonuna getirdiğimiz bu ağırlıklar mimari ağırlıklarıyla eşzamanlı olarak öğrenildiğinden β parametresinin deneysel olarak eniyilenmesi yükünü ortadan kaldırır. Hem β-VAE hem de VAE modelleri gösterimin bütün boyutları üzerinde aynı ağırlıkları kullanmaktadır. Ancak biz bu tezde her boyutun farklı bir ayrıştırma seviyesinde kalabileceğini gösteriyoruz. Her boyut için farklı bir ağırlık öğrenmek için L-VAE modelini geliştirerek Multi-Dimensional Learnable VAE (mdL-VAE) isimli ikinci bir model öneriyoruz. Deneysel olarak iki modelin de β eniyilemesine gerek duymaksızın literatürdeki modellere eşdeğer veya daha iyi ayrıştırma/yeniden oluşturma dengesi oluşturduğunu ve mdL-VAE modelinin altta yatan değişkenlik faktörlerini anlama konusunda önemli bilgiler sunduğunu gösteriyoruz. Son olarak, Correlation-based Disentanglement (CbD) isimli korelasyon bazlı bir ayrışıklık ölçüm yöntemi öneriyoruz. Bu yöntem gösterimdeki her boyut için ayrışıklık miktarını güçlü şekilde ölçmekte, ve konu üstünde üstünde yorum yapmayı kolaylatırmaktadır. CbD ile ayrışık gösterim öğrenme modellerinim performanslarını ölçülürken, modeller hakkında önemli bilgiler elde ettiğimizi deneysel olarak gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Disentanglement is the problem of obtaining a representation, where the underlying sources of variation, generating the data are independently captured. A pioneering DRL method is Beta Variational Auto Encoder (β-VAE), which introduces a new hyperparameter β to weight the disentanglement term of the VAE loss function, which is empirically optimized. In this thesis, we make three contributions to improve the disentanglement capacity of β-VAE. First, to automatically estimate the β parameter, we propose Learnable VAE (L-VAE). L-VAE, mitigates the hyperparameter optimization problem of β-VAE by learning the relative weights of different terms in the loss function to dynamically control the trade-off between disentanglement and reconstruction. These weights and the parameters of the model architecture are learned concurrently, eliminating the complexity of empirical hyperparameter optimization. Both β-VAE and L-VAE introduce the same weight on all of the dimensions of the representation. However, we show that each dimension has a different degree of disentanglement. In order to dynamically learn an independent weight per dimension, we propose Multi-Dimensional Learnable VAE (mdL-VAE) as an extension to L-VAE. We show that both methods provide on par or better disentanglement-reconstruction trade-off without tuning a β hyperparameter and that mdL-VAE provide useful insights about the entanglement between the underlying factors of variations. Finally, we introduce a novel correlation-based disentanglement (CbD) measure that allows interpreting the degree of disentanglement for each dimension of the representation robustly. We demonstrate that CbD provides complementary and useful insights about the disentanglement performance of different disentanglement methods.