Peyami Safa'nın hikâyeleri üzerine bir inceleme (yapı-tema-dil ve üslup)
An analysis of Peyami Safa's short stories (structure-theme-language and style)
  1. Tez No: 891783
  2. Yazar: BERFİN KISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KEKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Yirminci Asır Gazetesi'nde Asrın Hikâyeleri başlığı altında hikâyeler yazmaya başlayan Peyami Safa, kaleme aldığı bu hikâyelerin gelecekteki kendisine nasıl bir ortam hazırladığının farkında değildir. Yazın hayatına hikâyeleriyle başlayan Safa, sonrasında Türk edebiyatında kendisine haklı şöhretini kazandıracak olan romanlar yazmaya ve fıkra, deneme, ders kitabı, tenkit gibi birçok türde eserler kaleme almaya başlayacaktır. Hikâyelerinde ve bilhassa romanlarında kullandığı sade ve duru dili sayesinde bugün öğrencilerden ilgi gören bir yazardır. İnsanı anlayan ve iyi çözümleyebilen biri olarak Safa çok okuyan, kazanımlarını da okuyucuyla buluşturan yazardır. Peyami Safa'nın Türk edebiyatına kazandırdığı nitelikli eserler, günümüzde bile popülerliğini korumakta ve haklarında birçok çalışma yapılmaktadır. Bu popülerliğe rağmen, yazarın hikâyeleri hakkında bugüne kadar kapsamlı hiçbir çalışma yapılmamıştır. Alanda göze çarpan bu eksikliğin giderilmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Peyami Safa'nın yazın hayatına dahil olmasına ve adını duyurmasına vesile olan hikâyeleri üzerine bütüncül hiçbir inceleme ortaya konmamasından hareketle, bu çalışmada Peyami Safa'nın hikâyeleri üzerine bir çözümleme yapılacak; bu çözümleme esas itibarıyla yapı, tema, dil ve üslup incelemesinden oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
Peyami Safa, who initiated his literary endeavors with the series“Stories of the Century”in the newspaper Yirminci Asır, was initially unaware of the significant impact these early works would have on his subsequent career. Beginning his journey with short stories, Safa later expanded his repertoire to include novels that solidified his esteemed position in Turkish literature, as well as a diverse range of genres encompassing essays, criticism, textbooks, and columns. He is a writer who attracts attention today thanks to the simple and clear language he uses in his stories and especially in his novels. As an astute observer and analyst of human nature, Safa was an avid reader who adeptly conveyed his insights to his audience through his prolific writing. The enduring quality and relevance of Peyami Safa's contributions to Turkish literature continue to captivate scholars and inspire extensive research. However, despite this sustained interest, a comprehensive scholarly examination of his short stories remains absent. This study seeks to address this significant lacuna by conducting a thorough analysis of Peyami Safa's short stories, which were foundational to his literary career and pivotal in establishing his reputation. The primary objective of this research is to meticulously examine the structural elements, thematic concerns, linguistic characteristics, and stylistic features of his short stories.