Özel indirim günlerinde gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ve akış deneyiminin tüketicilerin online satın alma davranışı üzerine etkisinin analizi
Analysis of the impact of fear of missing out (FOMO) and flow experience on consumers' online purchasing behavior during special discount days
  1. Tez No: 891787
  2. Yazar: İPEK GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZGÜVEN TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, online alışveriş platformlarının yaygınlaşması ve periyodik olarak düzenlenen özel indirim günleri, tüketicilerin satın alma davranışlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu tez çalışması, özel indirim günlerindeki gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ile akış deneyiminin, tüketicilerin online satın alma davranışları üzerindeki etkilerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, ilk olarak özel indirim günleri, FOMO ve akış deneyimi kavramlarını literatürde tanımlayarak, bu terimler arasındaki teorik bağlantıları incelemektedir. Ardından, bu konuda daha önce yapılmış çalışmaları ve ortaya çıkan temel bulguları literatür taramasıyla özetlemektedir. Araştırmanın temel odak noktası, tüketicilerin özel indirim günlerinde karşılaştıkları fırsatları kaçırma korkusunun ve yaşadıkları akış deneyiminin online satın alma davranışlarına olan etkileridir. Bu bağlamda, çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuçlar, özel indirim günlerinin, FOMO'nun ve akış deneyiminin tüketicilerin online satın alma kararları üzerindeki rolünü açığa çıkarmaktadır. Çalışmanın bulguları, özel indirim günlerinin ve FOMO'nun tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Akış deneyiminin ise bu etkileşimde önemli bir aracı rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar, pazarlamacılara ve online satışlara yönelik stratejilerin geliştirilmesi konusunda önemli içgörüler sunmaktadır. Tez, sonuç bölümünde, elde edilen bulguların teorik ve pratik açıdan önemini vurgulayarak, gelecekteki araştırmalara yönelik önerilerde bulunmaktadır. Çalışma, özel indirim günleri, FOMO ve akış deneyimi konularında derinlemesine bir analiz sunarak, tüketicilerin online alışveriş davranışlarına ilişkin anlayışımıza katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the proliferation of online shopping platforms and periodically organized special discount days significantly affect consumers' purchasing behavior. This thesis study aims to analyze in depth the effects of fear of missing out (FOMO) on special discount days and flow experience on consumers' online purchasing behavior. The thesis first defines the concepts of special sale days, FOMO and flow experience in the literature and examines the theoretical connections between these terms. Then, it summarizes the previous studies on this subject and the main findings with a literature review. The main focus of the research is the effects of consumers' fear of missing out on special discount days and the flow experience they experience on their online purchasing behavior. In this context, the data obtained using various statistical methods has been analyzed and the results reveal the role of special sale days, FOMO and flow experience on consumers' online purchasing decisions. The study's findings show that special sale days and FOMO have a significant impact on consumers' purchasing behavior. It has been revealed that flow experience plays an important mediating role in this interaction. These results provide important insights for marketers and online sales in developing strategies. In the conclusion section, the thesis emphasizes the theoretical and practical importance of the findings and makes suggestions for future research. The study contributes to our understanding of consumers' online shopping behavior by providing an in-depth analysis of special sale days, FOMO, and flow experience.