Sosyal medyada yapılan özel gün indirimlerinin tüketici satın alma davranışına etkisi: Türkiye genelinde bir araştırma
Effect of special day discounts on social media on purchasing behavior: Turkey in a general survey
  1. Tez No: 645285
  2. Yazar: PELİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızla yayılması insanların sosyal ortamlarda daha çok vakit geçirmesine neden olmuştur. Sosyal medya hayatımızın bu dönemde ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Markalar bu kapsamda geleneksel rekabet yöntemlerinin zayıf kaldığını ve sosyal medyada stratejiler geliştirmeleri gerektiğini anlamışlardır. Markaların yaptıkları stratejiler içerisinde özel günlerde uyguladıkları indirimler yer almaktadır. Bu indirimleri sosyal medyada duyurmaları ve tüketiciler ile etkileşim halinde bulunmaları satın alma davranışını ne yönde etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda, sosyal medyada yapılan özel gün indirimlerinin satın alma davranışına etkisi araştırılmıştır. Yılbaşı, Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Dini Bayramlar gibi geleneksel günlerin yanında yeni nesil olarak adlandırılan Black Friday(Kara Cuma), 11 Kasım, En Uzun Gece, Kahve Günü gibi indirim günleri incelenmiştir ve örneklendirilmiştir. Çalışmamızda; Türkiye genelinde dijital ortamdan yararlanılarak anket yapılmıştır. Elde edilen veriler ile özel gün indirimlerinin sosyal medyada ne kadar etkili olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid spread of technological developments has caused people to spend more time in social environments. Social media has become an integral part of our lives in this period. In this context, brands understand that traditional methods of competition remain weak and that they need to develop strategies in social media. The brands' strategies include discounts on special occasions. It has been tried to determine the effect of these discounts on social media and their interaction with consumers. In our study, the effect of special day discounts on social media on purchasing behavior was investigated. In addition to traditional days such as New Year, Mother's Day, Father's Day, Valentine's Day, Religious Holidays, the discounted days such as Black Friday, November 11, Longest Night, and Coffee Day, which are called as new generation, were examined and exemplified. In our study; Turkey is a survey was conducted utilizing the digital environment in general. With the data obtained, the effect of special day discounts on social media was explained.