Кыргыз, алтай тилдериндеги этиштин ыңгай категориялары
- Tez No: 575197
- Danışmanlar: DR. KADYRALİ KONKOBAEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkoloji alanında, Kırgız ve Altay yazı dilleri arasındaki benzerlikler bir çok bilim adamının dikkatini çekmiştir. Bunlar arasında Baskakov'un önemli bir yeri vardır. Baskakov, Türk lehçelerinin tasnifiyle ilgili olarak yaptığı çalışmada her iki yazı dilini aynı grupta değerlendirmiş ve“Kırgız-Kıpçak Grubu”altında toplamıştır. Bugüne kadar bu hususla ilgili olarak detaylı bir çalışma olmaması göz önünde bulundurularak en azından fiille ilgili kısmın yüksek lisans tezi çerçevesi içerisinde ele alınmasının uygun olacağına karar verdik. Tez konusu olarak da“Kırgız, Altay Yazı Dillerindeki Fiil Kipleri”ni seçtik. Bu alanda yapılmış olan çalışmalara önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Türk lehçeleri ile ilgili tasnifler ve bu tasnifler içinde Kırgız-Altay yazı dillerinin yeri ve bu diller arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tarihî yönden incelenmiştir. I. Bölümde, Kırgız, Altay yazı dillerindeki fiillerin yapıları incelenerek, fiillerin yapısındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. II. Bölümde, fiilin kipler kategorisinin genel anlamı, bölünüşleri ile Kırgız, Altay yazı dillerindeki anlamları incelenmiştir. III. Bölümde, Kırgız, Altay yazı dillerinde yer alan fiillerin kip kategorisindeki benzerlikleri ve farklılıkları tarihî karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise yukarı bölümlerde yapılan tespitler doğrultusunda her iki yazı dilinin yakınlığı veya uzaklığı hususuyla ilgili olarak varılan sonuç çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The similarities of Kyrgyz and Altai languages have been attracting scientists' attention in Turcology and they are classified in the Kyrgyz-Kypchak branch of Turkic languages. They developed in a very peculiar manner and their structure reaches back to times when most of the now spoken European languages did not even exist. Although the Kyrgyz and Altai languages go far back, yet there are very few scientific researches which can prove the relationships of these languages. Baskakov's work takes an important place among the scientists who made an outstanding contribution to above mentioned issues. All these above mentioned circumstances have been taken into consideration and“Mood categories of verbs in Kyrgyz and Altai languages”have been choosen as graduate dissertation theme. The graduate dissertation on theme“Mood categories of verb in Kyrgyz and Altai languages”examines the similarities and differences of these languages. We think that our research (investigation) will make an important contribution to the studies which has carried out in this field. In the introduction we have examined the place of Kyrgyz and Altai languages in genealogical and typological classification of Turkic languages and there we tried to determine similarities and differences of these languages by historical point of view. In the first Chapter, the genetical generality of verbs in Kyrgyz and Altai languages were investigated and some similarities and differences of verb construction of these languages were researched. In the second Chapter, the general meaning and division of mood category in Turkic languages and its meanings in Kyrgyz and Altai languages were analyzed. In the third Chapter, similarities and differences of mood category in Kyrgyz and Altai languages were researched historically and comparatively. In conclusion was made decision according to linguistic facts of Kyrgyz and Altai languages.