Vor sistemi kerteriz hatası kestirimi için yakın alan seken ışın yöntemi
A near field shooting and bouncing method scheme for estimating vor system bearing error
  1. Tez No: 891798
  2. Yazar: SUMEYYE TAŞKAN KOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARDA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, keyfi konumlandırılmış noktasal dipol antenden ışıyan elektromanyetik dalgaların, yakın alanda elektriksel olarak büyük, kayıplı ve karmaşık cisimlerden elektromanyetik saçılmasının hesaplanması için Seken Işın Yöntemi (SIY) sunulmuştur. Örnek bir sistemin modellenmesinde kullanımı ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın temel amacı, çoklu yansımaları hesaba katarak elektromanyetik saçılma problemlerinin daha doğru ve verimli bir şekilde çözülmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda, SIY matematiksel temelleri ve algoritmik adımları detaylandırılmıştır. Doğrulama amacıyla çeşitli saçılma senaryoları incelenmiştir. SIY ile hesaplanan saçılan alan kullanılarak, çoklu yansımaların çalışma performanslarına kritik derecede etki edebildiği seyrüsefer yardımcı sistemlerinden Very High Frequency Omni-Directional Radio (VOR) sistemi için kerteriz kestirim hatası sonuçları sunulmuştur. Sonuçlar, önerilen yöntemin etkinliğini ve doğruluğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, özellikle yakın alandaki karmaşık cisimlerin elektromanyetik analizine ve yüksek frekanslı uygulamalarda çoklu yansımaların hesaplanmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a Shoothing and Bouncing Ray (SBR) scheme has been introduced for calculating the electromagnetic scattering from electrically large, lossy, and complex objects in the near field excited by arbitrarily positioned infinitesimal dipole sources, and its application in modeling an example system has been elaborated in detail. The primary aim of the study is to solve electromagnetic scattering problems more accurately and efficiently by taking multiple reflections into account. Accordingly, the mathematical foundations and algorithmic steps of the SBR algorithm have been presented. Various scattering scenarios have been examined for validation purposes. The bearing estimation error results have been presented for the Very High Frequency Omni-Directional Radio (VOR) system, one of the navigation aid systems where multiple reflections can critically impact their operational performance with using the scattered field expressions calculated in this study. The results demonstrate the efficiency and accuracy of the proposed method. This study contributes particularly to the high-frequency electromagnetic analysis of complex objects in the near field region and the calculation of multiple reflections in high-frequency applications.