Mahalli idarelerin yönetim organizasyonu ve Emet Belediyesi örneği
Administration of municipal institutions and the case of Emet Municipality
  1. Tez No: 89184
  2. Yazar: HARUN BÜBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Tüm dünyada devlet yapıları içinde önemli bir yere sahip olan mahalli idareler, Türkiye için de sürekli değişik konularıyla gündemde kalan bir konudur. Son zamanlarda da reform tasarıları ile gündemdeki yerini korumaktadır. Bu tez çalışmasında mahalli idarelerin mevcut yapıları ve değişim nedenleri ile Emet Belediyesi çerçevesinde bir model önerisi verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, yönetim ve organizasyonun tanım ve fonksiyonları ile teorik gelişimleri verilmeye çalışılmıştır. Bu bölüm, yönetim ve organizasyon konularındaki geçmişte ortaya konulan görüşler ile günümüzde tartışılan ve uygulanan görüşlere yer vermektedir. İkinci bölümde, dünyada ve Türkiye'deki mahalli idareler uygulamaları ortaya konmuştur. Bu bölümde, dünyadaki bazı ülkelerdeki mahalli idare yapıları verildikten sonra, mahalli idarelerin, Türkiye'de idari sistem içindeki yeri ve hali hazırdaki yapıları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise Emet Belediyesi örneği çerçevesinde mahalli idarelerin sorunları ile değişime iten nedenler ortaya konulduktan sonra, bir mahalli idareler yapı modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Ortaya konulan modelin uygulanabilmesi için bazı eksikliklerin giderilmesi gerektiği nedenleriyle saptanmıştır. Sonuç olarak, mahalli idareler tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de önemli yönetim birimleridir. Fakat arzu edilen vasıflara bir türlü kavuşamamışlardır. Siyasi, idari, hukuki, sosyal ve ekonomik bir çok nedenden dolayı bugün bir değişim geçirme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Türkiye şartları, dünyadaki uygulamalar ve yönetim organizasyon teorileri çerçevesine süratle bir değişime uğramaları ve yeniden yapılandırılmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The local administrations having an important part in the goverment construction as well as in the world, are the main subjects that actually stay with their changeable topics in Türkiye. Recently with reform plans it has kept its place In this thesis a model suggestion has been given depending on Emet Municipality about the local administrations' present structures and the causes of chancing. ta in the first section management the defination and functions of the organization with their theoric developments have been tried to be given. This section has parts including the thoughts putting down the subjects about management and organization in the past as well as which are discussed and applied nowadays. In the second section the local administrations' applications both in Türkiye and in the world are put down. In this part after the local administrations' structure in some of the countries in the world had been given its administirations system with its place and structure were given. In the third section after its problems and the reason that let changing depending on Emet Municipality, the model structure of the local application was tried to be given. For beeing applied of this model which was put down, it was decided that some of defects should be done with its reason As a result; like they are in the world, they are very important units of the management. But they haven't had qualities yet which are wanted. Because of the political, administrative, legel, social and economical reasons, it has to be changed at present.According to the conditions in Türkiye applications in the world and the management organization theories, they must be changed and replaced immediately.