Influence of individualism / collectivism on the intention to write positive and negative e-reviews on brand websites.
Bireyselcilik/kolektivizmin marka web sitelerinde olumlu ve olumsuz e-inceleme yazma niyeti üzerindeki etkisi.
  1. Tez No: 891863
  2. Yazar: PARISA BEHBODI TAKLEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ağızdan ağıza iletişim, şirketler için en önemli pazarlama araçlarından biri olmuştur. İnternet, ürünler ve firmalar hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerin yayılmasını kolaylaştırdı. İnsanların elektronik ağızdan ağıza pazarlamaya (eWOM) katılma ve internetteki çevrimiçi inceleme yazma platformlarında görüşlerini paylaşma konusunda farklı motivasyonları vardır. Çevrimiçi inceleme yazma niyetini etkileyebilecek faktörleri keşfetmek, pazarlamacılar için hayati öneme sahiptir. Bu çalışma, kültürel özellikler olarak bireycilik ve toplulukçuluğun çevrimiçi inceleme yazma niyeti üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Olumlu inceleme yazma niyeti ve olumsuz inceleme yazma niyeti için iki ayrı anket kullanılarak nicel bir analiz yapılmıştır. Sonuçlar, hem olumlu hem de olumsuz eleştiri yazma niyetinin kolektivizmle yüksek düzeyde ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. Başka bir deyişle, kolektivistlerin inceleme yazma platformlarında çevrimiçi inceleme yazma olasılıkları daha yüksektir ancak bireyselliğin çevrimiçi inceleme yazma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmektedir. Ayrıca, başkalarına duyulan ilginin ve çevrimiçi inceleme yazmanın algılanan faydasının, çevrimiçi inceleme yazma niyetini etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Word of mouth communication has been one of the most important marketing tools for companies. Internet made it easier to spread positive or negative opinions about products and firms. People have different motivations for participating in the electronic word of mouth (eWOM) and sharing their opinions on the online review writing platforms in internet. Exploring factors that could affect the intention to write online reviews is vital for marketers. The current study investigates the influence of individualism and collectivism as cultural characteristics on intention to write online reviews. Using two separate questionnaires for positive review writing intention and negative review writing intention, a quantitative analysis has been conducted. The results revealed that intention to write both positive and negative reviews is highly associated with collectivism. In other words, collectivists are more likely to write online reviews on review writing platforms but individualism did not appear to have significant influence on intention to write online reviews. Furthermore, concern for others and perceived usefulness of online review writing have been shown to have an influence on intention to write online reviews.