Hazır giyim sektöründe elektronik ticaret yapan tüketici davranışlarının analizi: Ankara ili örneği
Analysis of consumer behavior in electronic commerce in the clothing industry: The example of Ankara province
  1. Tez No: 891862
  2. Yazar: ADELA NABİZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
20. yüzyılın en önemli buluşlarından biri olan internet hayatımızın her alanına büyük yenilikler getirmiştir. Söz konusu yenilik ve değişimlerle klasikleşmiş üretim metotları, pazarlama teknikleri ve iletişim yöntemleri de değişim sürecine girmiştir. Günümüz dünyasında küreselleşme hayatımızın her alanında daha çok hissedilmekte ve teknolojik gelişmeler boyutuyla ön plana çıkmaktadır. Ekonomik, teknolojik ve toplumsal boyutlu küreselleşme olgusu çok önemli değişim ve dönüşümlere yol açmıştır. Hızlı bir şekilde gelişen teknoloji firmaların üretim, dağıtım ağlarında önemli avantajlar getirmiştir. Teknolojik gelişmeler hazır giyim sektörünü de etkilemekte ve günden güne daha fazla gelişme kaydedilmekte, bu gelişmelerle birlikte elektronik ticaret ( e-ticaret) de giderek artmaktadır. Bu bağlamda bu tezde hazır giyim sektöründe e-ticaretin boyutu ve gelişimi yanı sıra yaşanılan dördüncü sanayi devrimi döneminde Türkiye'deki hazır giyim sektörüne hizmet veren e-ticaret siteleri üzerine bir analiz yapılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Endüstri 4.0 ve e-ticaretin hazır giyim sektöründe sağladığı talep artışını öğrenmek ve hazır giyim sektöründe faaliyette bulunan e-ticaret sitelerine yönelen tüketici bireylerin tercihlerinin nasıl etkilendiğini incelemektir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara'da yaşayan ve internet aracılığıyla giysi satın alan 440 tüketici oluşturmaktadır. Örneklem grubuna dahil olan 440 kişiyle online ve yüz yüze olmak üzere anketler yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler doğrultusunda anket sorularına verilen cevapların, frekans ve yüzdeleri dikkate alınarak araştırmaya katılan tüketicilerin e-ticaret kullanım durumlarına ilişkin görüşleri ve tercihleri tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında üç ana hipotez bulunmaktadır. Bu bağlamda sosyodemografik özellikleri açısından internet üzerinden giysi alışverişi yapma sıklığı, cinsiyet bakımından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Diğer hipotezde ise internet üzerinden yapılan giyim alışverişlerinde karşılaşılan sorunların çözüm yolu bakımından eğitim durumu açısından anlamlı bir fark vardır, ve son hipotezde ise katılımcıların sosyodemografik özellikleri açısından gelecekte internetten giysi alışverişi yapmayı düşünmeleri bakımından anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The internet, one of the most important inventions of the 20th century, has brought great innovations to every aspect of our lives. With these innovations and changes, classical production methods, marketing techniques and communication methods have also entered the process of change. In today's world, globalization is felt more in every aspect of our lives and technological developments come to the fore. The phenomenon of globalization in economic, technological and social dimensions has led to very important changes and transformations. Rapidly developing technology has brought significant advantages in companies' production and distribution networks. Technological developments also affect the ready-made clothing industry and more developments are made day by day, and with these developments, electronic commerce (e-commerce) is also increasing. In this context, in this thesis, an analysis is made on the size and development of e-commerce in the ready-made clothing industry, as well as on e-commerce sites serving the ready-made clothing industry in Turkey during the fourth industrial revolution period. The aim of this thesis is to learn about the increase in demand provided by Industry 4.0 and e-commerce in the ready-made clothing sector and to examine how the preferences of consumer individuals who turn to e-commerce sites operating in the ready-made clothing sector are affected. Survey technique was used as a data collection tool in the study. The sample of the study consists of 440 consumers living in Ankara and purchasing clothes via the internet. Online and face-to-face surveys were conducted with 440 people included in the sample group. In line with the data obtained as a result of the research, the opinions and preferences of the consumers participating in the research regarding e-commerce usage situations were determined by taking into account the frequencies and percentages of the answers given to the survey questions. There are three main hypotheses in this thesis study. In this context, in terms of socio-demographic characteristics, the frequency of shopping for clothes online shows a significant difference in terms of gender. In the other hypothesis, there is a significant difference in terms of educational status in terms of the solution to the problems encountered in online clothing shopping, and in the last hypothesis, there is no significant difference in terms of the participants' socio-demographic characteristics in terms of whether they consider shopping for clothing online in the future.