Ortaokul altıncı sınıf Türkçe ders kitabında yer alan şiirlerin şiirsellik ve temalar açısından değerlendirilmesi
The evaluation of poems in secondary school sixth grade Turkish course book in terms of poetry and themes
  1. Tez No: 891894
  2. Yazar: MEHMET AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yazının icadından günümüze, insanın kendini ifade etme ve duygusal ihtiyaçlarına dayalı olarak edebi türler ortaya çıkmıştır. Bu türler arasında en yaygın olanı şiirdir. Yazılı edebiyatın ilk örnekleri de şiirsel bir dille yazılmıştır. Şiir, insan yaşamından, doğadan, tarihi olaylardan ve öğretici hayat hikâyelerinden esinlenerek kaleme alınan eserlerdir. Şairler, duygularını yansıttıkları eserlerinde aşk, tarih ve güncel olayların etkisiyle şiiri farklı alanlarda geliştirmiştir. Bu çalışmada, 6. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan şiirlerin, şiirsellik ve temalar açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İncelenen şiirlerin temalara uygun, öğrencilerin seviyesine hitap eden ve dil bilgisi kurallarına uygun olduğu belirlenmiştir. Türkçe ders kitaplarında yer alan şiirlerin öğrencilerin yaş ve dil seviyelerine uygun seçilmesi ve şiir yazma, yorumlama becerilerini geliştirecek etkinlikler düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
From the invention of writing to the present, literary genres have emerged based on humans' need for self-expression and emotional fulfillment. Among these genres, poetry is the most prevalent. The earliest examples of written literature were also composed in a poetic style. Poetry consists of works inspired by human life, nature, historical events, and instructive life stories. Poets have developed poetry in different domains by reflecting their emotions in works influenced by love, history, and contemporary events. This study aims to evaluate the poems included in the 6th Grade Turkish textbook in terms of their poetic qualities and themes. It has been determined that the analyzed poems are appropriate for the themes, cater to the students' level, and conform to grammatical rules. It is recommended that poems in Turkish textbooks be selected according to the students' age and language proficiency levels, and that activities designed to enhance their poetry writing and interpretation skills be organized.