Ortaokul matematik ders kitaplarında yer alan soruların math taksonomisine göre incelenmesi
Examination of the questions in secondary school mathematics textbooks according to math taxonomy
  1. Tez No: 900923
  2. Yazar: SAFİYE NAKŞİDİL TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ortaokul matematik ders kitaplarında yer alan soruların MATH taksonomisi grup ve kategorilerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup doküman incelemesi modelinden yararlanılmıştır. MEB yayınları ortaokul beş, altı, yedi ve sekizinci sınıf matematik ders kitapları doküman olarak incelenmiştir. Beşinci sınıf kitabının bölüm sonu değerlendirme, ünite sonu değerlendirme ve pekiştirelim; altıncı sınıf kitabının konu değerlendirme ve ünite değerlendirme; yedinci sınıf kitabının sıra sizde, kazanım kavrama, ünite değerlendirme ve beceri temelli sorular; sekizinci sınıf kitabında ünite değerlendirme, çözümsüz sorular ve uygulayalım bölümlerinde yer alan sorular MATH taksonomisine göre incelenmiştir. Ders kitabında yer alan sorular uzman görüşü alınarak MATH taksonomisine göre sınıflandırılmıştır. Yapılan değerlendirme sonuçlarına göre matematik alan eğitimi uzmanı ile araştırmacının uyuşum oranı (güvenirlik katsayısı) 0,88 olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Ortaokul ders kitabında yer alan matematik sorularının MATH taksonomisi grup dağılımı incelendiğinde A grubu en fazla sorunun bulunduğu gruptur. Bunu B grubu takip etmektedir. C grubu ise en az sorunun bulunduğu gruptur. Tüm ders kitaplarında kategorilerine göre en fazla A3 kategorisi sorularının bulunduğu görülmektedir. Sonuç ve Öneriler: Tüm sınıf düzeylerindeki ders kitaplarında yer alan soruların MATH taksonomisi grup ve kategorilerine göre dengeli dağılım göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ders kitaplarında yer alan soruların grup ve kategorilerine göre daha dengeli dağılım göstermesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the questions in the secondary school mathematics textbook according to MATH taxonomy groups and categories. Method: Qualitative research method and document analysis model were used in the study. MEB publications secondary school fifth, sixth, seventh and eighth grade mathematics textbooks were examined as documents End-of-chapter evaluation, end-of-unit evaluation and reinforcement of the fifth grade book; subject evaluation and unit evaluation of the sixth grade book; It's your turn in the seventh grade book, outcome comprehension, unit evaluation and skill-based questions; The questions in the unit evaluation, unsolved questions and let's apply sections of the eighth grade book were examined according to the MATH taxonomy. The questions in the textbook were classified according to MATH taxonomy by taking expert opinion. According to the evaluation results, the agreement rate (reliability coefficient) between the mathematics field education expert and the researcher was calculated as 0,88. Results: When the MATH taxonomy group distribution of secondary school mathematics fifth, sixth, seventh and eighth grade textbook questions is examined, there are the most questions in group A, then in group B, and at least in group C. It is seen that all textbooks contain the most A3 category questions according to their categories. Conclusion and Suggestions: It was concluded that the textbook questions at all grade levels did not show a balanced distribution according to MATH taxonomy groups and categories. It is recommended that the questions in the textbooks have a more balanced distribution.