Existence, uniqueness and stability results for some nonlinear hyperbolic partial differential equations
Bazı doğrusal olmayan hiperbolik kısmi diferansiyel denklemler için varlık, teklik ve kararlılık sonuçları
- Tez No: 891896
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇELİK KARAASLANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin temel amacı, sabit nokta teorisi yardımı ile çözümlerin varlık ve tekliğini (E\&U) araştırarak kısmi diferansiyel denklemlerin (kısaca PDEs) doğrusal olmayan analizi alanına katkıda bulunmaktır. Daha spesifik olarak, ikinci dereceden doğrusal olmayan hiperbolik PDEs için E\&U sonuçları elde edilmiştir. Ayrıca, ilgili doğrusal olmayan hiperbolik denklemlerin kararlılığı da Ulam-Hyers (UH) ve Ulam-Hyers-Rassias (UHR) anlamında gerçekleştirilmiştir. Son olarak, elde edilen E\&U ve kararlılık sonuçlarını desteklemek ve örneklendirmek için birkaç örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to contribute to the field of nonlinear analysis of partial differential equations (abbreviated as PDEs) by investigating the existence and uniqueness (E\&U) of solutions using fixed point theory. More specifically, E\&U results are obtained for several second-order nonlinear hyperbolic PDEs. Moreover, the stability of the corresponding nonlinear hyperbolic PDEs is also performed in the sense of Ulam-Hyers (UH) and Ulam-Hyers-Rassias (UHR). Finally, to support and illustrate the E\&U and stability results obtained, several examples are provided.