Blokzinciri teknolojisinin Türkiye pazar entegrasyon süreci: Aktör ağ kuramı ışığında bir değerlendirme
An evaluation of blockchain technology's integration process into the Turkish market: A perspective through actor-network theory
  1. Tez No: 891897
  2. Yazar: AHMET MELİH ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Merkeziyetsiz, şeffaf ve dağıtık defter yapısıyla merkezi sistemlere meydan okuyan ve organizasyonların birlikte değer oluşturmasına yönelik bir ekosistem yaratma amacıyla ortaya çıkan blokzinciri teknolojisi, geleceği yeniden şekillendirme konusunda önemli bir noktada konumlandırılmaktadır. Geleceğin interneti diye tabir edilen ve akıllı sözleşmelerle birlikte gerek kamu gerekse de özel sektörde kullanım alanını günden güne arttıran blokzinciri teknolojisinin Türkiye pazarında var olması, gelişmesi veya başka teknolojilerin ortaya çıkmasına zemin oluşturması adına kanun yapıcılara, uygulayıcılara ve sektörlerdeki tüm aktörlere çok önemli görevler düşmektedir. Dijital dönüşüme geçişte büyük potansiyeli olan ancak henüz istenen noktaya ulaşamayan ülkemizin yeni teknolojileri bulma ve geliştirme konusunda yeni stratejilere ihtiyacı olmakta ve ekosistemi oluşturan kilit aktörlerin tespit edilerek birbirleriyle olan ilişkileri çözümlenmelidir. Bu noktada, bu ilişkilerin ortaya çıkardığı ağlar, birbirleriyle bağlantılı düğümler oluşturmakta ve bu birliktelikler sürekli genişlemektedir. Aktör ağ diye kavramsallaştırılan bu birlikteliklerin hangi motivasyonlarla kimler tarafından yönetildiğinin analizi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, günümüz toplum yapısını meydana getiren insan olan ve insan olmayan aktörlerin oluşturmuş oldukları bu homojen olmayan karmaşık ilişkiler ağının, vi ülkemizdeki blokzinciri teknolojisinin adaptasyonu ve geliştirilmesine olan etkilerini ele almak ve bu aktörlerin oluşturduğu ilişkisel ağı (kara kutu) çözümlemektir. Bu bağlamda doğayı ve toplumu bir bütün olarak ele alan ve sosyal hayatın değişken bir yapısı olduğunu kabul ederek her şeyin bu ilişkiler sonucu meydana geldiğini ve heterojen yapıdaki bu ilişkilerin izini sürerek toplumu anlamaya çalışan Aktör Ağ Kuramı, çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturmuştur. Blokzinciri teknolojisinde gelişmiş pazarlara sahip ülkelerin proaktif stratejilerinin analizi ile ülkemizin teknoloji temsilcileriyle yapılan derinlemesine mülakatlardan elde edilen sözlü ve yazılı verilerin, yoruma dayalı bir analiz türü olan söylem analizi çerçevesinde çözümlenmesiyle bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgular çerçevesinde insansı ve insansı olmayan aktörlerin kimler olduğu, sahip olduğu güçleri nasıl kullandıkları ve ağın oluşma biçimi (çeviri süreci) detaylıca tanımlanmıştır. Son olarak, araştırma yöntemine ilişkin sonuçlar değerlendirilerek blokzincir teknolojisinin Türkiye açısından entegrasyon sürecinde gerek kanun yapıcılar gerekse de diğer kilit aktörlerlerin hangi adımları atmaları gerektiği ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The blockchain technology, which emerged with the aim of challenging centralized systems with its decentralized, transparent, and distributed ledger structure and creating an ecosystem for organizations to generate value together, is positioned at an important point in reshaping the future. Referred to as the future of the internet and increasingly expanding its area of use in both the public and private sectors with smart contracts, blockchain technology's presence in the Turkish market, its development, or paving the way for the emergence of other technologies entails very important tasks for lawmakers, implementers, and all actors in the sectors. Turkey, which has great potential in transitioning to digital transformation but has not yet reached the desired point, needs new strategies for discovering and developing new technologies, and the relationships between key actors forming the ecosystem need to be identified and analyzed. At this point, the networks created by these relationships form interconnected nodes and these collaborations continue to expand. The analysis of by whom and with what motivations these collaborations, conceptualized as actor networks, are managed is important. The main aim of this study is to address the effects of the adaptation and development of blockchain technology in our country by examining the heterogeneous complex network of relationships formed by human and non-human actors that constitute today's social viii structure. The study aims to analyze the relational network (black box) created by these actors. In this context, Actor-Network Theory, which considers nature and society as a whole and acknowledges the variable structure of social life, forming the theoretical framework of the study by tracing the track of these heterogeneous relationships to understand society. The findings were obtained by analyzing the oral and written data obtained from in-depth interviews with technology representatives of our country, using discourse analysis as a form of interpretative analysis, along with analyzing the proactive strategies of countries with advanced markets in blockchain technology. Within this framework, the study delves into who the human and non-human actors are, how they utilize their powers, and how the network forms (translation process) are intricately described. Finally, based on the evaluation of the research method results, recommendations are provided regarding the steps that both lawmakers and other key actors need to take in the integration process of blockchain technology in Turkey.