The impact of mobile connectivity and governance on regional trade:An empirical analysis of Uganda
Mobil bağlantı ve yönetişimin bölgesel ticaret üzerindeki etkisi: Uganda'nın ampirik analizi
  1. Tez No: 891899
  2. Yazar: UMAR SSENKUBUGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Uganda'nın diğer Doğu Afrika Topluluğu (EAC) devletleriyle dış ticareti bağlamında, mobil bağlantı ve yönetişimin bölgesel ticaret üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Yönetişim; RQ (Düzenleyici Kalite), GE (Hükümet Etkinliği), VA (İfade Özgürlüğü ve Hesap Verilebilirlik), PSAVT (Siyasi İstikrar ve Şiddet/Terörizmin Yokluğu), RL (Hukukun Üstünlüğü) ve CC (Yolsuzluğun Kontrolü) boyutlarıyla ölçülmüştür. Mobil bağlantı; FTS (Sabit telefon aboneliği-nüfusun yüzdesi), IUI (İnternet kullanan birey-nüfusun yüzdesi), MCS (Mobil cep telefonu aboneliği-nüfusun yüzdesi) boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışmada 1995 – 2022 dönemine ait verileri mevcut olan EAC'nin mevcut 8 üyesinden 5'i olan Uganda, Kenya, Tanzanya,Ruanda ve Burundi'nin panel verilerinden yararlanmaktayız. Uganda'nın diğer devletlerle olan ticaret hacmini Uluslararası ticaretin yerçekimi modelini kullanarak modellemekteyiz. Sabit Etkiler modelinin bulguları, FTS'nin ticaret hacmiyle pozitif, MCS'nin ise ticaret hacmiyle negatif ilişkili göründüğünü göstermektedir. RQ ticaret hacmiyle pozitif ilişkili görünürken, GE ticaret hacmiyle negatif ilişkili görünmektedir. Nüfus Etkisinin de pozitif anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of mobile connectivity and governance on regional trade within the context Uganda's foreign trade with other East African Community (EAC) states. Governance is measured by the dimensions of RQ (Regulatory Quality), GE (Government Effectiveness), VA (Voice and Accountability), PSAVT (Political Stability and Absence of Violence/Terrorism), RL (Rule of Law) and CC (Control of Corruption). Mobile connectivity has been considered with the dimensions of FTS (Fixed telephone subscriptions -% of population), IUI (Individuals using the Internet-% of population), MCS (Mobile cellular subscriptions-% of population). We utilise panel data of Uganda, Kenya, Tanzania, Rwanda, and Burundi which are 5 of the current 8 members of the EAC whose data is available in the period of 1995 – 2022. We model the trade volume of Uganda with the other states by using the gravity model of international trade. The findings of the Fixed-Effects model indicate that FTS seems to be positively related with trade volume, while MCS seems to be negatively related with trade volume. RQ seems to be positively related with trade volume while GE seems to be negatively related with trade volume. Population Effect is also found to have a positive significant effect.