Examining the relationship between personality traits and nomophobia among preservice teachers
Öğretmen adayları arasında kişilik özellikleri ile nomofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 582929
  2. Yazar: MEHMET AKHOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK İSLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son on yılda, mobil bilgi ve iletişim teknolojilerinin, özellikle akıllı telefonların, hayatın içine girmesi, kuşkusuz insanların iletişimleri, çalışmaları, öğrenmeleri, eğlenmeleri ve hatta yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Akıllı telefonlar, bilgiye anında erişim ve aileye ve arkadaşlara sürekli bağlantı gibi sağladığı çeşitli kolaylıklardan dolayı sahip olduğu bariz faydalara rağmen, akıllı telefonlarla ilgili sorunlar son kullanıcılar, ebeveynler, öğretmenler, uzmanlar ve araştırmacılar için artan bir endişe kaynağı olmaktadır. Son zamanlarda yaygın medyada ve akademik çevrelerde popüler olan bu tür problemlerden biri, kişinin akıllı telefonunu ve sağladığı kolaylıkları kullanamama korkusu anlamına gelen nomofobidir. Her ne kadar nomofobiye yönelik araştırmalar son beş yılda hızla artmış olsa da, özellikle öğretmen adayları arasında, nomofobiye katkı sağlayan faktörler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle, bu tez çalışması Türkiye'de öğretmen adayları arasında nomofobinin yaygınlığı ve kişiliğe bağlı yordayıcılarını araştırmıştır. Çalışma kapsamında 458 öğretmen adayından nomofobi düzeyleri, demografik özellikleri ve kişilik özellikleri ile ilgili veriler toplandı. Sonuçlar, örneklemdeki öğretmen adaylarının %55'inde orta dereceli nomofobi ve %22,5'inde şiddetli nomofobi düzeyi ile nomofobinin öğretmen adayları arasında yaygın bir sorun olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, kadın öğretmen adaylarının erkek öğretmen adaylarından daha nomofobik olduğunu göstermiştir. Ancak, nomofobi düzeylerinde yaşa bağlı hiçbir fark görülmemiştir. Nomofobinin kişiliğe bağlı yordayıcıları konusunda, dışa dönüklük pozitif ve yumuşak başılılık negatif olmak üzere, dışa dönüklük ve yumuşak başlılık öğretmen adaylarının nomofobi seviyelerinin önemli yordayıcıları olarak bulunan tek kişilik özellikleridir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the uptake of mobile information and communication technologies, especially smartphones, has undoubtedly had a substantial impact on how people communicate, work, learn, entertain, and even live. While smartphones have obvious benefits due to the capabilities they provide, such as instant access to information and constant connectivity to family and friends, problems associated with smartphones constitute a growing concern for end users, parents, teachers, experts, and researchers. One such problem that has recently become popular is nomophobia, which refers to the fear of being unable to use one's smartphone and to utilize its capabilities. Although research into nomophobia has rapidly grown over the last five years, little is known about the factors contributing to nomophobia, especially among preservice teachers. Therefore, the current study investigated the prevalence and personalityrelated predictors of nomophobia among preservice teachers in Turkey. The current study collected data from 458 preservice teachers regarding their nomophobia levels, demographic characteristics, and personality traits. Results indicated that nomophobia was a prevalent issue among the preservice teachers in the sample, with 55% of the preservice teachers demonstrating moderate levels of nomophobia and 22.5% demonstrating severe levels of nomophobia. Results also indicated that female preservice teachers were more nomophobic than male preservice teachers. However, there was no age-related differences in nomophobia levels. In relation to personalityrelated predictors of nomophobia, extraversion and agreeableness were the only personality traits that were significant predictors of preservice teachers' nomophobia levels, with extraversion being a positive predictor and agreeableness being a negative predictor.