The relationship between unemployment rate and online labour index: A gig economy case in US
İşsizlik oranı ile online işgücü endeksi arasındaki ilişki: ABD'de bir gig ekonomisi örneği
- Tez No: 739516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son birkaç on yılda, sözde esnek ekonominin yükselişi çalışma işgücünü değiştirdi. Son zamanlarda akademik ve politik çevrelerde hem destekçilerin hem de muhaliflerin büyük ilgisini çekti. Geçen yıl boyunca, birden fazla tarafın dijital platformlar ve mobil uygulamalar aracılığıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair tartışmalar alevlendi ve işveren-çalışan ilişkisini sorgular hale getirdi. Bu makale, fırsatlar, zorluklar ve itici faktörler açısından online pazarın hızla ortaya çıkışına ilişkin çeşitli literatür çalışmalarını titizlikle sunmaktadır. Nicel veri toplama yöntemi, yerel işgücü işsizliğinin, kişisel gelirin ve internet erişiminin ABD online pazarlarında işgücüne katılım üzerindeki etkisini inceler. Oxford İnternet Enstitüsü tarafından oluşturulan Online İşgücü Endeksi, yeni ekonomideki trafiği yakalamak için birincil ölçüm endeksidir. Bulgular, boş hipotez testinin eleştirel bir incelemesini sunmaktadır. Öte yandan, bu sonuçların uygulamaları, bireylerin çağdaş varsayımlarını ve esnek ekonomiye katılımlarını genişletmek isteyen akademisyenler için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The rise of the so called-gig economy has transformed the labor workforce over the past decades. It recently triggered immense attention from opponents and supporters in academic and policymaking circles. Over the last year, related debates have been raging on how multi-parties interact through digital platforms and mobile apps, questioning the employer-employee relationship. This paper meticulously presents different works of literature on the rapid emergence of the online market in terms of opportunities, challenges, and driving factors. A quantitative data collection method tests the impact of unemployment in the local workforce, personal income, and internet connectivity on labor participation in the U.S. online markets. The Online Labor Index created by Oxford Internet Institute is the primary measurement index to capture the new economy's traffic. The findings present a critique review of null hypothesis testing. However, the applications of those conclusions remain significant for scholars to widen the contemporary assumptions of individuals and their participation in the gig economy.