Teknoloji destekli argümantasyon tabanlı matematik öğretimine yönelik lise öğrencilerinin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of high schools students' opinions on technology-supported argumentation-based mathematics teaching
  1. Tez No: 891901
  2. Yazar: FATMA ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda bilgi ve teknoloji sürekli olarak bir değişim ve ilerleme kaydettiğinden dolayı bazı becerilere sahip olmak ve kullanmak kaçılmaz olmaktadır. Teknoloji becerisi de bunlardan birisidir. Teknoloji kullanılarak yapılan argümantasyon süreçlerinin de öğrencilerin derslerdeki durumlarını ve görüşlerini belirlemenin önemli olduğu düşünüldüğünden bu çalışmanın amacı teknoloji destekli argümantasyon tabanlı matematik öğretiminde lise öğrencilerinin düşüncelerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Düzce ilinde Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören 14 tane 11.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı derslerde araştırmacı tarafından teknolojik ortamda hazırlanmış argüman geliştirme soruları bulunan etkinlikler uygulanmıştır. Bu etkinlikler sınıfta uygulanmadan önce alanında uzman iki tane öğretim üyesine gösterilmiş, sonra iki matematik öğretmenine daha sonra da iki tane öğrenciye pilot uygulamaları yapılarak sınıfta uygulanabilir duruma getirilmiştir. Çalışmanın verilerini etkinlik sonlarında öğrencilere sorulan dört soru ve tüm etkinliklerin bitiminde sorulan yarı yapılandırılmış görüşme soruları, ders videoları ve günlükler oluşturmaktadır. Görüş formları, ses kayıtları, ders videoları betimsel analiz edilerek ilk alt problem için kodlar oluşturulup tablolar şeklinde öğrenci görüşlerine yer verilmiştir. İkinci alt problem için de etkinlik sonu sorulardan ve dersteki yapılan etkinliklerin sonuçlarından, ders videolarından ve tutulan günlüklerden yararlanılarak öğrencilerin fonksiyonlar konusuna yönelik düşüncelerine yer verilmiştir. Etkinlikler sonunda öğrencilerin teknoloji destekli argümantasyon tabanında işlenen dersleri verimli buldukları, derslerde aktif olmaktan hoşnut olmaları, ilgilerini çekmesi ancak buna rağmen argüman oluşturma süreçlerinde zorlandıkları görülmüştür. Bunun sebebi olarak da daha önce böyle bir yöntemle işlenen derslere alışkın olmadıkları, ne yapmaları gerektiğini anlamada zorlanmaları ve hazırbulunuşluluk düzeylerinin de bu etkinlik için yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okuldaki teknik arızalardan dolayı bilgisayar ve internette sorun yaşadıkları, bunun yüzünden ise dersteki konsantrasyonlarını tam olarak sağlayamadıkları da gözlemlenen bir diğer sonuçlardandır. Teknoloji desteği ve argümantasyon yöntemiyle yapılan çalışmaların genellikle fen bilgisi alanında olmasından dolayı alan yazına katkı sağlaması açısından bu tarz çalışmaların matematiğin diğer konularına da uygulamasının yapılması, yapılan çalışmaların sayısının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the era we live in, as information and technology continuously undergo change and progress, it becomes inevitable to possess and utilize certain skills. One of these skills is technological proficiency. Considering the importance of using technology in argumentative processes to determine students' performances and opinions in classes, the aim of this study is to examine high school students' thoughts on technology-supported argumentation-based mathematics teaching. In line with this aim, a case study, one of the qualitative research methods, has been used. The participants of the study consist of 14 eleventh-grade students studying at Anadolu İmam Hatip High School in Düzce. The sample was determined using the convenience sampling method. In the lessons where the study was conducted, activities containing argument development questions prepared in a technological environment by the researcher were implemented. Before these activities were carried out in the classroom, they were reviewed by two field experts, followed by pilot implementations with two mathematics teachers and then with two students, to ensure they were suitable for classroom use. The data for the study were collected through four questions asked to students at the end of each activity and semi-structured interview questions asked at the conclusion of all activities. Descriptive analysis of the interview forms, audio recordings, and lesson videos was conducted to create codes for the first sub-problem, and students' opinions were presented in tables. For the second sub-problem, students' thoughts on the topic of functions were explored using the questions asked at the end of the activities and the results of the activities conducted during the lessons. At the end of the activities, it was observed that students found the technology-supported argumentation-based lessons productive, enjoyed being active in the classes, and found them engaging. However, they struggled with the process of forming arguments. This difficulty was attributed to their lack of familiarity with such teaching methods, challenges in understanding what was required of them, and insufficient readiness levels for these activities. Additionally, it was observed that technical issues at the school, such as problems with computers and internet access, disrupted their concentration during the lessons. Given that studies involving technology support and argumentation methods are generally conducted in the field of science education, it is recommended to extend such studies to other topics in mathematics to contribute to the literature. Increasing the number of these studies is also suggested to enhance the understanding and application of these methods in mathematics education.