Yalın ve çevik tedarik zinciri stratejilerinin işletme performansına etkisi: Azerbaycan ve Türkiye'deki imalat sektörleri üzerine bir karşılaştırma
The impact of lean and agile supply chain strategies on business performance: A study on the manufacturing sectors in Azerbaijan and Turkey
- Tez No: 891902
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yalın tedarik zinciri stratejileri israfı azaltmayı ve operasyonel verimliliği artırmayı hedeflerken, çevik tedarik zinciri stratejileri değişen pazar koşullarına hızlı yanıt verme ve esneklik sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak, bu stratejilerin işletme performansı üzerindeki etkileri noktasında belirsizliklerin olması, hangi stratejinin daha etkili olduğu ve işletmelerin hangi koşullarda hangi stratejiyi benimsemesi gerektiği konusundaki kararsızlık, performans ölçütü olarak belirlenecek faktörlerin analizi eksikliğiyle de ilgili olabilimektedir. Dolayısıyla bu çalışma, yalın ve çevik tedarik zinciri stratejilerinin işletme performansı (finansal ve finansal olmayan performans) üzerindeki etkilerini Azerbaycan ve Türkiye'deki imalat sektörlerinde karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. İmalat sektöründe yönetici pozisyonunda görev yapan toplamda 200 katılımcıdan toplanan veriler çerçevesinde, oluşturulan teorik model PLS tabanlı yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Ayrıca iki farklı ülke arasında karşılaştırma yapabilmek için, modelde tanımlanan ilişkiler çoklu grup analizi (MGA) ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre en dikkat çeken durum, çevik ve yalın tedarik zinciri stratejilerinin finansal performans açısından anlamlı bir etkide bulunabilmesi için ilk olarak finansal olmayan performansın bu stratejiler tarafından etkilenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. MGA sonuçları ise iki ülke arasında ilgili model değişkenleri ve ilişkileri dikkate alındığında anlamlı bir farklılığın olmadığını ortaya koymaktadır. Bu sonucun ortaya çıkmasında iki ülkenin imalat ve ticari süreçlerinin birbirlerine benzer olması etkili olmaktadır. Sonuç olarak mevcut tez çalışması kapsamında yalın ve çevik tedarik zinciri stratejilerinin işletme performansı üzerindeki etkisi iki farklı performans ölçütü dikkate alınarak incelenmiştir. Bu çalışma elde ettiği bulgular neticesinde hem teorik hem de pratik bilgiye yeni katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
While lean supply chain strategies aim to reduce waste and increase operational efficiency, agile supply chain strategies aim to provide rapid response and flexibility to changing market conditions. However, uncertainty about the effects of these strategies on business performance, indecision about which strategy is more effective and which strategy should be adopted by businesses under what conditions, may also be related to the lack of analysis of the factors that will be determined as performance criteria. Therefore, this study aims to comparatively examine the effects of lean and agile supply chain strategies on business performance (financial and non-financial performance) in the manufacturing sectors in Azerbaijan and Turkey. Within the framework of data collected from a total of 200 participants working in managerial positions in the manufacturing sector, the theoretical model created was tested with PLS-based structural equation modeling. Additionally, to make comparisons between two different countries, the relationships defined in the model were tested with multiple group analysis (MGA). According to results, the most striking situation is that in order for agile and lean supply chain strategies to have a meaningful impact in terms of financial performance, nonfinancial performance must first be affected and improved by these strategies. MGA results reveal that there is no significant difference between the two countries considering the relevant model variables and relationships. The reason for this result is that the manufacturing and commercial processes of the two countries are similar to each other. As a result, within the scope of the current thesis study, the effect of lean and agile supply chain strategies on business performance was examined by considering two different performance criteria. This study offers new contributions to both theoretical and practical knowledge as a result of its findings.